Irlandia odbudowuje populację orłów

Na lotnisku w Kerry wylądował wczoraj samolot specjalny z Norwegii, a na jego pokładzie przyleciały orły bieliki.

Ponad rok temu rozpoczął się wspólny projekt norweskich i irlandzkich władz środowiskowych, które podjęły próbę odbudowania wymierającej populacji orła bielika na wyspie, a nowa pula genowa, ma dać początek odrodzeniu gatunku na wyspie. Orły Bieliki są jednymi z niewielu gatunków drapieżników w Irlandii, więc spełniają bardzo ważną funkcję w ekosystemie, bo kontrolują liczebność niektórych gatunków, głównie królików, szczurów i myszy, ale i zajmują się usuwaniem padłych zwierząt.

Wcześniej orły przebywały na kwarantannie w Norwegii, a po przybyciu na Zieloną Wyspę poddane zostaną takiej samej, by zaaklimatyzowały się do nowych warunków. Za kilka miesięcy zostaną jednak wypuszczone, a ich nowym miejscem bytowania, stanie się przede wszystkim Lough Derg w dolnym biegu rzeki Shannon oraz Park Narodowy Killarney.

Ptaki po zaobrączkowaniu i wypuszczeniu na wolność, objęte zostaną programem ścisłego monitoringu, również elektronicznego, a i wejdą do specjalnego programu ochrony, więc ich bezpieczeństwo stanie się priorytetem władz środowiskowych. Mieszkańcy Lough Derg, okolic Parku Narodowego Killarney oraz pobliskich miejscowości, poinformowani zostaną o obecności orłów, a i proszeni będą o przekazywanie informacji, jeżeli zaobserwują ptaki, co pozwoli na śledzenie ich tras wędrówek.

Nadzór nad projektem objął Departament Kultury, Dziedzictwa i Gaeltacht, który współpracować będzie w tym zakresie z władzami lokalnymi i organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Do irlandzkiej „przestrzeni powietrznej” wypuszczonych zostanie teraz 10 orłów bielików, co ma być dodatkowym bodźcem dla całej populacji orła w Irlandii, a wcześniej Irlandia ze swoich 8 do 10 stałych par doczekała się od 2011 roku 26 piskląt. W tym roku na świat przyjdzie w najbliższym czasie 6 piskląt bielika, co zwiększy populację do około 52 tych majestatycznych ptaków.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Culture, Heritage and the Gaeltacht/Kerry Leader

Polska-IE: Udostępnij...
Priorytety nowego pr
Kraj znosi kolejne o
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish