Irlandia oceni kwestie wojskowe i sojusze

Minister obrony Simon Coveney stwierdził, że „Irlandia musi ponownie ocenić swoją potęgę militarną i sojusze polityczne”.

Wg Coveneya, w zakresie wojskowości dla Irlandii nadchodzić mają cięższe czasy, więc należy podjąć narodową debatę w tym zakresie. Rozmowy powinny dotyczyć też suwerenności kraju, jego bezpieczeństwa w nadchodzących tygodniach i miesiącach, a wpływ na to ma głównie sytuacja na Ukrainie, więc rosyjski atak na sąsiedni kraj.

W ocenie ministra obrony sytuacja w całej Europie i na świecie znacznie się zmieniła po ataku na Ukrainę, więc należy przemodelować zarówno politykę europejską, jak i wewnętrzną Irlandii. To z kolei może prowadzić do wniosku, że dawne głęboki sojusze staną się mniejszej wagi, a powstaną całkiem nowe.

Jak dodał Simon Coveney, „opinia publiczna, będzie musiała zmierzyć się z pytaniami, które nie były zadawane od dziesięcioleci”, a dotyczyć będą bezpośrednio stosunków z Europą i Ameryką. Chodzi tu też o rozszerzenie Unii Europejskiej i zwiększenie jej bezpieczeństwa.

Minister obrony i spraw zagranicznych dodał, że tego lata, przedstawi rządowi projekt budżetu wojskowości, a w tym zawarte zostanie zalecenie, aby znacznie zwiększyć wydatki na obronność. Większa ilość pieniędzy przeznaczona będzie na dozbrojenie irlandzkiego wojska, unowocześnienie sprzętu i rozbudowę bazy sprzętowej, ale też na zwiększenie zdolności odpierania ataków cybernetycznych. Zwiększone mają być również środki na szeroko pojęte działania wywiadowcze, by kraj dysponował odpowiednią wiedzą, jakich zagrożeń może się spodziewać.

*

Tak kończy się okres spokojnego snu Europy, a może nawet świata. Nawiasem mówiąc, to wieloznaczna wypowiedź, bo może zarówno wiele sugerować, jak i być ostrzeżeniem. Tak ważnych słów, w kontekście bezpieczeństwa Irlandii, nie wypowiedziano na wyspie bardzo dawno, więc coś jest chyba na rzeczy.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Bank Centralny ostrz
Irlandczycy otwieraj
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська