Irlandia obiecała pieniądze protestującym na Białorusi

Departament Spraw Zagranicznych poinformował, iż z uwagą śledzi wydarzenia na Białorusi i solidaryzuje się z tamtejszym społeczeństwem.

Od chwili ponownego wyboru na prezydenta Aleksandra Łukaszenki, na Białorusi obserwowana jest fala tłumionych przez władze protestów, a wsparcie, dla demonstrantów żądających ustąpienia wieloletniego przywódcy kraju, deklaruje coraz więcej państw.

Tak samo dzieje się w przypadku Irlandii, która obiecała białoruskiej opozycji i organizacjom przeciwnym rządom Łukaszenki, iż wesprze je finansowo.

Z zapowiedzi wynika, iż protestujący, mogą liczyć na 50 000 €, które przekazane zostanie na rzecz komitetów strajkowych.

Wcześniej w wywiadzie dla The Times, liderka białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowskaja, wezwała irlandzki rząd, aby z większą stanowczością i odwagą potępił postępowanie Łukaszenki.

W odpowiedzi na ten apel, irlandzki MSZ stwierdził, że działania władz w Dublinie, prowadzone są rozważnie, a kraj stale przygląda się sytuacji na Białorusi. Niemniej jednak pojawiła się też propozycja, by opozycja na Białorusi, otrzymała od Irlandii wsparcie na prowadzenie swoich działań. To właśnie powoli się urzeczywistnia i Białorusini, otrzymają od irlandzkiego rządu 50 000 €.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Dlaczego Irlandczycy
Posłanka chce wstrz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian