Irlandia nie zniesie ograniczeń. Musi mieć pewność, że nie doprowadzi to do istotnego wzrostu zakażeń

Informacje rządu na temat zniesienia ograniczeń w zakresie izolacji kraju są jednoznaczne i powtarzają je wszyscy ministrowie, a potwierdzają i minister zdrowia Simon Harris, jak i premier Leo Varadkar. Punkt widzenia gabinetu jest jasny, więc o ile w kraju ilość zachorowań będzie na poziomie, jaki obserwujemy teraz, to nie można się spodziewać, że blokada zostanie zdjęta, a my będziemy mogli wyjść z domów.

Rząd obawia się, iż skoro obecnie zachorowania są na poziomie około 400 przypadków dziennie, to w chwili zniesienia zakazu kontaktów lub wychodzenia z domów, liczba zakażeń może drastycznie wzrosnąć i sięgnąć dziennie nawet 1000 osób. To będzie problematyczne dla kraju i chodzi wyłącznie o możliwość leczenia chorych, więc system zdrowia w Irlandii, może utracić możliwość leczenia pacjentów z Covid-19.

Premier Leo Varadkar powiedział też, iż chciałby uniknąć sytuacji, kiedy jego rząd, po zniesieniu części ograniczeń, musiałby wprowadzać je ponownie. To bardzo źle wpłynie na mieszkańców Irlandii, a oddziaływanie psychologiczne takich działań będzie niepożądane. Premier zaznaczył, że nie rozumie zachowań wielu osób w kraju, które już teraz uznały, że mogą sobie pozwolić na opuszczenie domów, oddać się weekendowym spacerom, tylko dlatego, że mamy do czynienia ze sprzyjającą pogodą. To złe decyzje, a i nie przyspieszą działań gabinetu, który chciałby znieść ograniczenia zgodnie z zapowiedziami, czyli 5 maja lub tuż po tej dacie.

Potwierdzeniem tych słów są dane o wpływie koronawirusa na mieszkańców wyspy i dr Tony Holohan na konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj wieczorem, stwierdził, iż w Irlandii mamy kolejne potwierdzone przypadki zakażeń, a tych tylko wczoraj było 377. Niestety zanotowano dosyć dużą ilość przypadków śmiertelnych i w sobotę w Irlandii zmarły 52 osoby, a te miały stwierdzone zakażenie wirusem Covid-19. Ogółem w kraju zmarło już 1063 osób, a wszystkie wykazywały zakażenie koronawirusem.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Szczepienia na gruź
Wiek emerytalny nie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish