Irlandia nie zamierza blokować szczepionki Pfizera

Kiedy okazało się, że szczepionka przeciwko Covid-19, wywołała przynajmniej dwie reakcje alergiczne w Wielkiej Brytanii, zaczęto zastanawiać się, czy jest w pełni bezpieczna?

Nad tą kwestią pochylił się również irlandzki organ regulacyjny ds. leków i produktów medycznych, a uznał, że swoją decyzję wyda na podstawie postanowień Unii Europejskiej. Kiedy Agencja ds. Leków UE stwierdzi, że szczepionka produkowana przez firmę Pfizer/BioNTech jest bezpieczna, ale może wywoływać pewne niepożądane działania, w tym alergie, w Irlandii, pojawić się ma wyłącznie ostrzeżenie o takiej możliwości.

Urząd Regulacji Produktów Zdrowotnych (HPRA) dodaje, iż udzieli też wyczerpujących informacji na ten temat, a i opublikuje zalecenia do jej stosowania lub przeciwwskazania, o którym poinformowane zostaną wszystkie ośrodki szczepień i za pośrednictwem mediów społeczeństwo.

Oświadczenie HPRA:

– Gdyby wydane będzie zalecenie dotyczące autoryzacji szczepionki, zarówno EMA, jak i HPRA udzielą wszechstronnych porad dotyczących wszelkich specjalnych ostrzeżeń lub ograniczeń w stosowaniu, w tym dla osób, u których w przeszłości występowały poważne reakcje alergiczne. Porada ta będzie uwzględniać informacje wynikające ze stosowania szczepionki, które znalazły się poza kontekstem badań klinicznych.

W zaleceniach HPRA znajdą się również wytyczne, w jaki sposób powinien odbywać się proces szczepień, a i jakie należy zastosować środki bezpieczeństwa, aby uniknąć działań niepożądanych.

Bogdan Feręc

Źr: HPRA

Polska-IE: Udostępnij
Czy Mikołaj w Irlan
Rząd Republiki z ni
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian