Irlandia nie wykonuje nakazów deportacji

Studenckie stowarzyszenie The Burkean przeprowadziło analizę danych w zakresie deportacji, a okazuje się, że Irlandia, nie wykonuje nakazów sądowych.

Badania dotyczą lat 2015 – 2020, a w tym okresie, państwo nie wykonało 81,1% deportacji, które opatrzone były sądowym nakazem. Niezależnie od tego, na cele deportacyjne, przeznaczane są poważne środki, a i każdego roku, kraj zwiększa pulę na ten cel. Co podkreślono w raporcie, sam nakaz deportacji, to złożony i trudny proces, a i generuje wiele kosztów, bo zaczyna się od Gardy, która zatrzymuje osobę podejrzaną o nielegalny pobyt w Irlandii, by przeszła przez ośrodek izolacyjny, otrzymała pomoc prawną oraz następnie sam proces sądowy.

Następnie, a może trwać to od kilku do kilkunastu miesięcy, uzyskuje wyrok, który mówi o deportacji z kraju i ponownie umieszczana jest w ośrodku, ale już deportacyjnym. Wszystko, co też zaznaczono, za pieniądze podatników.

Co może być zastanawiające w wielu sprawach, władze, nie wywiązały się ze swojego obowiązku, bo z 7496 nakazów deportacji, wykonały niecałe 20%.

Najczęściej deportowanymi z Irlandii byli Nigeryjczycy, a następnie rodowici mieszkańcy Pakistanu i w tych przypadkach dotyczyło to 1815 osób, natomiast wykonano 172 deportacje, czyli 9,5%. Co ciekawe, od 2015 roku, zaczęła wzrastać fala nielegalnych imigrantów z Pakistanu i obserwowany wzrost był na poziomie dziesięciokrotności wcześniejszych liczb, jednak miejscem docelowym, nie była Irlandia, a Wielka Brytania. Przez Republikę i jej otwartą granicę z Irlandią Północną, spora grupa osób, przedostaje się do Wielkiej Brytanii, ale z pominięciem kontroli imigracyjnej i to jest powód, dla którego Republika, atakowana jest przez nielegalnych emigrantów.

Co podkreślono w publikacji, duża część osób samowolnie opuszcza ośrodki internowania lub ośrodki deportacyjne i ucieka do Irlandii Północnej, co też wynika z danych, jakie przekazało do badań Ministerstwo Sprawiedliwości.

*

I czego tu się czepiać? Przecież rząd oszczędza w ten sposób pieniądze. Nielegalny ucieknie, to i kasy na samolot nie trzeba wydawać, więc same plusy, bo martwić się musi Irlandia Północna lub Wielka Brytania. Proste?

Bogdan Feręc

Źr: The Burkean

Polska-IE: Udostępnij
Johnson&Johnson powi
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian