Irlandia nie rejestruje już nieistotnych podróży zagranicznych

Od lutego zmieniono zasady rejestracji celu podróży, zarówno dla osób opuszczających, jak i przybywających do Irlandii.

Co ciekawe, Departament Zdrowia, zrobił to w tajemnicy i dopiero pytanie parlamentarne, ujawniło całą sytuację. Posłanka Róisín Shortall z Socjaldemokracji zapytała na forum parlamentu, gdzie podziały się dane o nieistotnych podróżach, jakie mają miejsce z i do Irlandii? Wtedy na ręce parlamentarzystki dotarła informacja, iż Departament Zdrowia, zaprzestał w lutym gromadzenia takich danych w stosunku do większości państw, a te zbierane są wyłącznie, jeżeli chodzi o kraje wysokiego ryzyka.

Departament Zdrowia dodał, że w lutym, zmienił się również formularz lokalizacji pasażerów, a w tym, nie ma już rubryki przeznaczonej na wpisanie celu podróży.

Współprzewodnicząca Shortall stwierdziła wtedy, co również miało miejsce w parlamencie, iż to nieodpowiedzialne działanie, a nie ma żadnego powodu, aby osoby przybywające do Irlandii lub ją opuszczające, nie podawały celu swojej podróży, bo pozwoli to stwierdzić, czy przepisy są przestrzegane.

Róisín Shortall:

– Wydaje się, że jest to posunięcie, które posłuży jedynie zaciemnieniu faktów dotyczących podróży międzynarodowych. Dlaczego podjęto tę decyzję, ale czy istnieją ku temu podstawy? Rząd powinien dołożyć wszelkich starań, aby zwiększyć przejrzystość i publiczny dostęp do danych, czy to w odniesieniu do podróży, szczepionek czy liczby przypadków – a nie zmniejszać do tego dostęp.

Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian