Irlandia nie powinna blokować. Powinna doradzać zachowania

James Lawless uważa, że nieodpowiednim działaniem jest blokowanie kraju, a znacznie lepsze efekty da „model doradczy”, niż zamykanie hrabstw.

To nie jest nowa opinia posła Fianna Fáil Jamesa Lawlessa, bo w podobnych słowach zwracał się już do lidera swojego ugrupowania i jednocześnie premiera Micheála Martina, jednak teraz, powiedział to na antenie radia News Talk. Nie do końca wiadomo, czy to z całą pewnością zagrywka taktyczna posła, który chciałby przekonać do swoich pomysłów większą część ugrupowania, ale można mieć przekonanie, iż wiele osób w Irlandii, przyklaśnie pomysłowi.

Poseł przypomniał też swój kolejny zarzut wobec rządu i stwierdził, że komunikacja na linii gabinet – społeczeństwo szwankuje i przekaz powinien być znacznie prostszy. Parlamentarzysta Fianna Fáil nie zgadza się również z opinią, a ta krąży po rządowych i parlamentarnych korytarzach, że publikowanie szczegółowych danych o zakażeniach, a dotyczących poszczególnych obszarów, może prowadzić do stygmatyzacji.

Poseł James Lawless:

James Lawless

– Musimy zacząć iść w kierunku modelu doradczego – w tej chwili jesteśmy w modelu obowiązkowym, w którym mówimy ludziom, aby się zamknęli. Mówimy ludziom, co mogą, a czego nie mogą zrobić. Ale tak naprawdę… i powiedziałem o tym na posiedzeniu partii parlamentarnej w środę wieczorem, musimy również zdobyć serca i umysły ludzi. Ratujemy ich zdrowie, co jest świetne, ale musimy je zabrać ze sobą. Jeśli ludzie wiedzą, że mogą przejść do aplikacji COVID, a pojawi się komunikat „Jest 10 nowych przypadków w mojej okolicy”, to o 10 więcej niż wczoraj lub idzie w innym kierunku. Ludzie mogą to uwierzyć, ludzie mogą powiedzieć znajomym, że sami muszą się izolować. Musimy mieć naprawdę proste, ale pouczające informacje. Musimy przekazywać ludziom znaczące informacje… potrzebujemy tego rodzaju zlokalizowanych danych. Rzeczywistość jest taka, że ​​obszary również się zmieniają, więc obszar, który jest dziś czerwony pod względem dużej liczby przypadków zakażeń w ciągu miesiąca, może być bardzo wyraźnym sygnałem. To już się stało, widzieliśmy to w trzech hrabstwach, które zostały zamknięte wcześniej latem. Liczby przypadków rosną i maleją, a to zależy od zachowań, a częścią wiadomości jest dotarcie do ludzi, jak to jest w każdym z obszarów. Ludzie z tych obszarów, o których wspomniałeś, więc Blanchardstown czy Mulhuddart – teraz wiedzą, że znajdują się w oku burzy. Jeśli z tego wynika jakikolwiek negatywny wpływ, myślę, że przeważa pożytek publiczny.

*

Zastanawia tak duża aktywność posła Lawlessa i poniekąd działanie na szkodę ugrupowania oraz samego premiera. Zdziwienie zniknie, kiedy przypatrzymy się działalności posła, bo ten należy do grupy przeciwników szefa partii, a jednocześnie miałby chyba chęć na objęcie tego stanowiska. Z tego natomiast wynika, że w Fianna Fáil rozpoczęła się już walka o przywództwo, a jednym z kandydatów może być James Lawless. Wewnętrzne wybory w Fiannie, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, odbędą się za niecałe trzy lata, więc to doskonały moment, aby rozpocząć podgryzanie przeciwnika.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Sinn Féin nadal chc
„Mniejszy brat”
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian