Irlandia nie płaci za uchodźców

Wiele państw, których obywatele przyjęli pod swoje dachy uchodźców wojennych z Ukrainy, postanowiło wesprzeć swoich obywateli i wypłaca im dodatki na utrzymanie Ukraińców.

Tak jednak nie dzieje się w Irlandii, a do tutejszego parlamentu wpłynęły właśnie wnioski, by zajął się tą sprawą i udzielił jakiegoś wsparcia. Na posiedzeniu niższej izby parlamentu połowie usłyszeli, że wydatki osób i rodzin, które przyjęły pod swoje dachy uchodźców z Ukrainy, podniosły się kilka razy, więc część osób powiedziało, iż odczuwa obecnie dużą presję finansową. Przyjmujący Ukraińców do swoich domów Irlandczycy mówią również, że czują się ignorowani przez własne państwo, które pozostawiło ich samych sobie. Podawano też przykłady i przytoczono przepisy z Wielkiej Brytanii, a tamtejszy rząd wspiera obywateli przyjmujących do swoich domów Ukraińców kwotą (w przeliczeniu) 350 € miesięcznie.

Posłowie informujący o tych niedogodnościach dodawali, że niewiele osób spodziewało się, że pomoc w zakwaterowaniu i opiece nad uchodźcami będzie długotrwała, ale z sytuacji na Ukrainie nie wynika obecnie, by wojna zakończyła się szybko, więc koszty będą jeszcze większe.

Jeden z posłów, który mówił o problemach osób, które zdecydowały się na przyjęcie uchodźców, a był to Peter Fitzpatrick z Louth, stwierdził, że Irlandia powinna udzielić jakiegoś wsparcia osobom, które opiekują się uchodźcami z Ukrainy. Poseł niezależny dodał, że potrzeba też natychmiastowych działań w zakresie ochrony socjalnej dla Ukraińców, a rodzinom trzeba pomóc w pokryciu wyższych rachunków za prąd, ogrzewanie i wyżywienie uchodźców.

Słowa krytyki padły też pod adresem premiera Micheála Martina, któremu wytknięto, że powiedział ukraińskiemu prezydentowi, iż „nasze domy są waszymi domami”, ale irlandzki rząd nie wspiera własnych mieszkańców, więc chce dobrze wyglądać w oczach opinii międzynarodowej, ale nie partycypując w kosztach utrzymania uchodźców wojennych.

Premier chwalił natomiast osoby przyjmujące pod swoje dachy uchodźców, dziękował i wyrażał ogólną troskę, ale nie odpowiedział na zarzuty posła Fitzpatricka, a i nie padła żadna deklaracja z jego strony, czyli nie powiedział nic o możliwym wsparciu. Premier wspomniał natomiast, że Departament Ochrony Socjalnej udziela wsparcia uchodźcom, reaguje szybko, a rząd zajął się koordynacją działań, aby wesprzeć pracę władz lokalnych.

Na te słowa odparował poseł Fitzpatrick i powiedział, że osoby przyjmujące do swoich domów uchodźców, nie chcą na tym zarabiać, ale chcą otrzymać pomoc i czuć się otoczeni opieką oraz wsparciem państwa.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Absurd na sali posie
Budżet skorzystał
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська