Irlandia nie może czuć się bezpieczna

W Korpusie Powietrznym Republiki Irlandii permanentnie brakuje pilotów, a ich ilość spadła obecnie poniżej poziomu krytycznego.

Sytuację niewiele poprawi szkolenie ośmiu pilotów, którzy wyjechali do USA, aby podnieść swoje kwalifikacje, bo potrzeby Air Corps, są znacznie większe. Na obecną złą sytuacją wpływ mają dwa czynniki, więc odejścia doświadczonych pilotów, z których część, odeszła na emerytury, a część rozstała się z wojskiem, ze względu na zarobki.

Kolejnym czynnikiem, który obecnie wpływa na zmniejszenie się potencjału obronnego Irlandii, są zdania, jakie musi wykonywać Korpus Powietrzny po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, bo Air Corps, przejął część zadań, jakie do tej pory wykonywał RAF, a chodzi o służbę patrolową przestrzeni powietrznej.

Departament Obrony stwierdził, iż wie, że stan irlandzkiego wojska, w tym lotnictwa, nie jest obecnie zadowalający i rozpoczął już działania, aby stan rzeczy zmienić. Proponuje się wdrożyć plan zatrudnienia dodatkowych żołnierzy, ale co ważne, szkolić tych, którzy są już teraz związani z armią, bo to oni, w krótkim czasie, mogliby zastąpić odchodzących kolegów.

Nie tylko Air Corps cierpi na braki kadrowe, albowiem dokładnie tak samo dzieje się w irlandzkiej flocie, która od kilku lat, ma problemy ze skompletowaniem załóg swoich okrętów. Już ubiegłego lata, dwa okręty Marynarki Wojennej Republiki Irlandii, pozostawały w portach, a pierwotną przyczyną był brak odpowiednio wyszkolonej kadry. Ówcześnie czas pozostawania okrętów w portach, wykorzystano na przeprowadzenie remontów, ale co istotne, patrolowce nadal stoją w dokach.

W dokumencie przygotowanym dla rządu Departament Obrony podkreśla, iż potrzebne są pilne działania naprawcze, aby Irlandia, odzyskała pełną zdolność do obrony swojego terytorium i zewnętrznego terytorium Unii Europejskiej. Prowadzone są też rozmowy na szczeblu unijnym, aby któreś z państw europejskich, wsparło działania irlandzkiego lotnictwa.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Defence

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Covidowy test nie dl
Nauczyciele chcą ko
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian