Irlandia nie może być „Zero Covid”

Profesor Philip Nolan całkowicie odrzucił tezy i nalegania niektórych kół politycznych, a nawet polityków i przedstawicieli świata medycyny, aby przekształcić wyspę w „Zero Covid”.

Jak mówił profesor Nolan, żądania zamknięcia wyspy, więc jej izolacja, podobnie jak pełna izolacja ludzi, jest niewykonalna, czyli podejście „Zero Covid”, nie jest możliwe do wprowadzenia. Niektóre osoby, ciągnął swoją wypowiedź Philip Nolan, są zdania, że wprowadzenie ostrych zasad i ograniczeń, w ciągu kilku tygodni lub najdalej miesięcy, całkowicie wyeliminuje wirusa z wyspy, a ta stanie się od niego wolna.

To całkiem błędne założenie, bo nie można tego zrobić z kilku podstawowych przyczyn, a i składane w ten sposób obietnice, „oparte są na fałszywych założeniach”. Tym samym profesor odrzucił też twierdzenia, że w krótkim czasie, udałoby się w Irlandii zejść do poziomu 1 lub 0 ograniczeń.

Żaden z systemów ochrony przeciwwirusowej, nie zagwarantuje likwidacji w danym społeczeństwie wirusa, bo każde z państw, nie jest do końca szczelne, więc i Irlandia nie będzie. Celem władz medycznych i rządu, jest obecnie zminimalizowanie ilości zakażeń, a następnie utrzymanie ich na możliwie niskim poziomie, co pozwoli na przywracanie gospodarki do działania, a społeczeństwu da możliwość powrotu do prawie normalnych zasad życia. Całkowity powrót do zachowań, jakie mogliśmy obserwować przed pandemią, zajmie jeszcze trochę czasu, ale to z całą pewnością nastąpi. Czas potrzebny jest na pełną realizację programu szczepień ochronnych, a i te, nie wyeliminują wirusa, a utrzymywać będą go w ryzach i nie pozwolą na pandemiczne rozprzestrzenianie.

Podobnego zdania jest Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, który również stwierdził, że wprowadzenie systemu „Zero Covid”, jest w Irlandii prawie niemożliwe. Chodzi tu np. o Irlandię Północną i dostawy z zagranicy, więc to te punkty mogłyby stanowić największą przeszkodę w całkowitej eliminacji wirusa.

Niektórzy członkowie NPHET snuli też wizje na przyszłość i o ile udałoby się zastosować zasadę „Zero Covid”, to co później, po otwarciu granic, zluzowaniu obostrzeń? Wirus powróciłby ponownie, dodają.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Poland to reopen sho
Rząd w trybie pilny
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian