Irlandia nie ma mieszkań dla nowych uchodźców
Minister Roderic O’Gorman powiedział, że w najbliższych dniach, a może nawet tygodniach, Irlandia nie będzie miała mieszkań dla nowych uchodźców, więc w zasadzie, nie będzie mogła im zapewnić dachu nad głową.
Wypowiedź ministra ds. dzieci, równości, integracji i młodzieży pojawiła się w chwili, gdy zaczęły narastać obawy, że tereny poprzemysłowe, nie są najlepszą formą zakwaterowania uchodźców, bo po pierwsze mogą w ten sposób wytworzyć uchodźcze getta, a jednocześnie znikną tereny fabryczne, które mogą być potrzebne irlandzkiemu biznesowi oraz budownictwu mieszkalnemu.
Minister O’Gorman powiedział również, że sytuacja, z jaką mamy do czynienia obecnie, przypomina tę z września i października ubiegłego roku, a wtedy również brakowało miejsc zakwaterowania dla uchodźców wojennych, ale od tego czasu w Irlandii pojawiło się jeszcze więcej osób, szukających ochrony międzynarodowej.
Roderic O’Gorman dodał w rozmowie ze stacją RTÉ, że taki stan, czyli braku wolnych miejsc zakwaterowania może być obserwowany przez dłuższy czas, a i pamiętać należy, że gabinet planuje przeniesienie części uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy zakwaterowani są w hotelach i pensjonatach do innych miejsc, więc znikną też te możliwości udzielenia schronienia.
Minister dodał, że rząd nie zamknie granic przed uchodźcami wojennymi, ale proces znalezienia im lokum, jak i przeważenia wniosków może się wydłużyć. O’Gorman powiedział również, iż priorytetowo traktowane będą po przylocie na wyspę dzieci, kobiety w ciąży i z małymi dziećmi oraz osoby niepełnosprawne.
Uchodźcy przybywający do Irlandii spotkają się z nieco innymi zasadami wsparcia, niż miało to miejsce wcześniej, bo otrzymywać będą bony żywnościowe, a urzędnicy skontaktują się z nimi, gdy znajdą dla tych osób jakieś zakwaterowanie.
Sytuacja z zakwaterowaniem uchodźców wojennych z Ukrainy zmieniła się w chwili, gdy rząd postanowił uwolnić miejsca hotelowe, które potrzebne są w sezonie turystycznym, a i poinformowano o tym ukraińską ambasadę w Dublinie, aby władze zaatakowanego przez Rosję państwa miały świadomość, iż Irlandia utraciła możliwość udzielania schronienia kolejnym uchodźcom.
Niektóre organizacje charytatywne i pomagające uchodźcom wojennym stwierdziły jednak, że to decyzja, które nie powinna mieć miejsca, ale jednocześnie dodają, iż Irlandia do tej pory wykazywała się wysokim poziomem wsparcia, za co należą się jej słowa podziękowania.
Bogdan Feręc
Źr: The Liberal
Photo by Michał Franczak on Unsplash