Irlandia nie jest zdolna do ochrony swoich granic

Najnowszy raport o zdolności irlandzkich Sił Obronnych jest wręcz druzgocący i wytyka się w nim wiele nieprawidłowości, ale także, iż kraj, musi naprawić całą sytuację.

Wielu polityków podkreśla, że zapóźnienia, jakie obecnie obserwowane są w modernizacji Sił Obronnych, ale i niskie finansowanie, może wpływać na zdolność do ochrony irlandzkich granic, zarówno tych powietrznych, lądowych, jak i morskich, Posłowie opozycji podkreślają, że zła sytuacja w Marynarce Wojennej, trwa od wielu lat, a i nie może być tak, że okręty stoją w portach, bo nie ma pieniędzy na ich unowocześnienie i brakuje załóg.

Raport Komisji ds. Sił Obronnych wskazał szereg punktów, których naprawą państwo powinno zająć się natychmiast, więc potrzebne jest zwiększenie finansowania armii, ale i wprowadzenie zachęt, by ludzie młodzi, chcieli służyć w wojsku. Należy stworzyć też szeroki plan, który modernizować będzie irlandzkie Siły Obronne w kilku okresach, więc krótkim, średnim i długim, a wszystkie, powinny odzwierciedlać potrzeby samego wojska, jak i kraju. Należy „dążyć do tego bezwzględnie”, aby Irlandia i jej mieszkańcy, czuli się bezpiecznie.

Co ważne, raport Komisji Obrony, nie opierał się wyłącznie na danych statystycznych, a członkowie Komisji, rozmawiali z prawie tysiącem mundurowych, którzy wyrazili swoje opinie w zakresie wojskowości, ale przesłano też komisji 480 opinii w kwestii modernizacji Sił Obronnych.

W dokumencie podkreśla się wagę podniesienia liczebności irlandzkiej armii, co ma być wstępem do szerokich działań usprawniających Siły Obronne Republiki.

Raport trafił już na biurko ministra obrony Simona Coveneya, a wkrótce zapoznają się z nim posłowie i senatorowie, Opozycja wzywa rząd, by w najbliższym czasie, zaprezentował w Dáil swoją opinię w tej sprawie, a opierając się na raporcie Komisji Obrony.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Opinia publiczna ma
Sinn Féin proponuje
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська