Irlandia – „nie będzie powrotu do pandemicznych ograniczeń”

Wicepremier Leo Varadkar podczas swojego wystąpienia powiedział, że powodem do niepokoju jest, iż ponownie wzrasta ilość zakażeń koronawirusem, a mamy do czynienia z kolejną falą.

Tánaiste Varadkar dodał jednak, że o ile rosną obawy, to „nie są powodem paniki”, ale należy zwrócić uwagę na wyższy poziom zabezpieczeń, jakie można stosować. Część przypadków wykryto podczas rutynowych badań szpitalnych i w gabinetach lekarskich, więc to wskazuje, że nie są to zakażenia powodujące objawy jednoznaczne, czyli ich intensywność jest niska. Z tego można też wysnuć wniosek, iż jak wcześniej przekonywał rząd, szczepionki przyczyniły się do zmniejszenia zagrożeń życia.

Słowa wicepremiera Leo Varadkara wypowiedziane zostały podczas ceremonii upamiętnienia osób, które straciły życie podczas pandemii Covid-19 i oddaniu hołdu pracownikom walczącym na pierwszej linii z pandemią. Ceremonia odbyła się w Ogrodach Pamięci w Dublinie.

Leo Varadkar:

– Nawet kiedy obchodzimy tę okazję, na OIOM-ach z Covid przebywa około 50 osób i 1100 osób jest w szpitalu. To oczywiście przypomina nam, że pandemia trwa. To powód do niepokoju, a nie do paniki. Ściśle monitorujemy sytuację i naprawdę zachęcamy ludzi, którzy nie mieli swojego wzmacniacza, do jego przyjęcia, ponieważ wiemy, że odporność na wirusa słabnie. Rozważamy również, czy musimy rozpocząć program czwartej dawki, szczególnie dla osób starszych i tych, którzy są medycznie wrażliwi.

Wicepremier doczekał się też pytań, czy potrzebne będzie w takiej sytuacji nałożenie jakichś ograniczeń, ale w tym zakresie powiedział:

– Nie sądzę, aby wymagało to ponownego nałożenia ograniczeń. W tej chwili jest to zupełnie inna sytuacja. Około połowa osób przebywających w szpitalu z Covid i tak byłaby w szpitalu, to przypadkowe stwierdzenie w ich przypadkach. To kolejna fala, ale nie przewidujemy, że będzie wymagała ponownego nałożenia ograniczeń, ale inne rzeczy muszą być kontynuowane. Musimy upewnić się, że ludzie mają boostery i trzecie dawki. Cała Europa widzi obecnie drugą falę wariantu Omicron.

W kraju rozpocznie się też dochodzenie w sprawie pandemii, działania władz medycznych, ale ma to dać możliwość wypracowania odpowiednich reakcji i metod walki z pandemiami w przyszłości. Przed prowadzącymi dochodzenie staną najwyżsi przedstawiciele świata polityki, ale też władze medyczne, które odpowiedzialne były za opanowanie pandemii, więc i naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan, jak i jego zastępca dr Ronan Glynn, ale i szef HSE dr Paul Reid.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Przełom w leczeniu
Uchodźcy z Ukrainy
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>