Irlandia nie będzie pierwsza po szczepionki Pfizera

Wiadomość, która poruszyła wczoraj cały świat, wcale nie musi być dobra dla Irlandii, a to za sprawą Unii Europejskiej.

O ile Pfizer twierdzi, że jego szczepiona skuteczna jest w 90 proc. przypadków, to nadal nie wiadomo, na jak długo zabezpiecza przed wirusem, a to zagadnienie, którym trzeba się teraz zainteresować. Idąc dalej, Komisja Europejska, wyłącznie na podstawie opinii giganta farmaceutycznego, podjęła decyzję o podpisaniu z Pfizerem umowy, na dostarczenie zarejestrowanego w niedalekiej przyszłości medykamentu, chociaż nadal nie wiemy, czy jest ona w 100-procentach bezpieczna.

Następna sprawa to sposób dystrybucji szczepionki, kiedy pojawi się już na rynku, więc Irlandia, raczej nie dostanie jej w pierwszej kolejności, a powód jest banalny.

Komisja Europejska uważa, że nowy specyfik, powinien trafić na początku do państw o dużej ilości zakażeń oraz tam, gdzie znajduje się największa populacja. Oczywiście nie można powiedzieć, że w chwili, kiedy szczepionka dotrze do Europy, kilka miesięcy potrwa, by tej, doczekała się Irlandia. Szczepionka pojawi się również na wyspie, ale będzie jej prawdopodobnie na tyle mało, iż uda się nią zaszczepić wyłącznie niewielką grupę wysokiego ryzyka i personel medyczny. Reszta społeczeństwa, jeżeli odrzucimy w tym przypadku osoby przeciwne szczepieniom, na „zabezpieczenie”, może czekać dłuższy czas, od pojawienia się szczepionki w kraju.

Firma farmaceutyczna Pfizer, która ściśle współpracuje z niemieckim gigantem biotechnologicznym BioNTech, swoje twierdzenia opiera na badaniach, jakie przeprowadzone zostały na grupie 43 500 ochotników, a testy, jak podkreślono w komunikacie, nie budzą żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa.

*

Tak optymistyczne zapowiedzi, mogą okazać się jednak przedwczesne, bo grupa kontrolna, nie odpowiada całej populacji świata, więc nie można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że skutków ubocznych, nie będzie. Kolejna sprawa, podniesiona już wcześniej, to czas, na jaki szczepionka zabezpiecza przed – no właśnie… chorobą, czy zakażeniem, bo i to zagadnienie jest płynne.

Wracając jednak na naszą wyspę, to zarówno ilość jej mieszkańców, jak i obecny spadek zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na Covid-19, ustawiło nas w długiej kolejce po szczepionkę, co niektórych prawdopodobnie zmartwi.

Irlandia w pierwszej fazie dystrybucji, co nie oznacza pierwszej kolejności, otrzyma 2 mln pojedynczych dawek zarejestrowanej szczepionki Covid-19.

Bogdan Feręc

Źr: Pfizer/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Czy Biden zlikwiduje
12 500 bezrobotnych
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian