Irlandia nakłada sankcje na trzy rosyjskie firmy

Premier Micheál Martin powiedział dzisiaj w irlandzkim parlamencie, iż zidentyfikowano trzy firmy zarejestrowane w Irlandii, które powiązane są z rosyjskimi bankami lub są widoczne związki, z osobami z unijnymi sankcjami.

Jak dodał premier, prace w tym zakresie toczą się dalej i departamenty rządowe, stale prowadzą audyt, w celu zidentyfikowania podmiotów, które mogłyby mieć związki z Rosją, a wszystko w ramach sankcji nałożonych przez Unię Europejską. Do pracy włączył się także Irlandzki Bank Centralny, a ten bada obecnie związki około 3 tysięcy firm oraz podmiotów specjalnego znaczenia, by odkryć wszelkie koneksje, które mogą doprowadzić do ujawnienia powiązań z rynkiem rosyjskim. Ważne jest też, że przedmiotem zainteresowania BCI jest znacznie więcej firm, a obecny audyt, nazywany jest wstępnym.

Uważa się, że łączne aktywa firm z powiązaniami rosyjskimi, mogą wynosić ok. 36 miliardów euro, więc należy sprawdzić też drogi finansowania i przepływ tych pieniędzy, co pozwoli ustalić, czy na te firmy, nie należy nałożyć sankcji.

Obecnie zakazu prowadzenia wszelkiej działalności na terenie Republiki Irlandii otrzymały trzy firmy, co do których gabinet nie miał żadnych wątpliwości, że są powiązane biznesowo z Federacją Rosyjską, głównie przez osoby fizyczne i tamtejsze banki.

Premier powiedział też w odpowiedzi na pytanie posłanki Socjaldemokracji Catherine Murphy, iż łączne rosyjskie aktywa, jakie widniały w dokumentacji Banku Centralnego na dzień 31 grudnia 2021 roku, wynosiły 11,4 miliarda euro, czyli 0,3% wszystkich aktywów irlandzkich funduszy obliczanych na 3,8 biliona euro.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ukraińscy uchodźcy
British PM visits Wa