Irlandia nadal oczekuje szczytu zachorowań. Varadkar nie ma odwagi podjąć decyzji

Rząd w Dublinie poinformował, że nieuprawione są twierdzenia, iż kraj dotarł już do szczytu zachorowań spowodowanych wirusem Covid-19, chociaż udało się częściowo wyhamować rozprzestrzenianie wirusa.

Na konferencji prasowej doktor Tony Holohan powiedział, że do wczorajszego wieczora zanotowano 480 nowych zachorowań, co daje ogólną liczbę 8089 zakażonych, a i odnotowano 25 przypadków śmiertelnych. W związku z chorobą wywoływana przez wirus Covid-19, w kraju zmarło już łącznie 288 osób.

Rząd spodziewa się jednak, że w przyszłym miesiącu, będzie można poluzować część ograniczeń, ale co zaznaczono w komunikacie, mogą one powracać. Zarówno premier Varadkar, jak i minister Harris zwrócili uwagę, że w Irlandii udało się poprzez wprowadzenie izolacji, ograniczyć ilość zachorowań, więc środki okazały się adekwatne do potrzeb. Panowie podkreślili jednak, że należy robić teraz więcej, by ograniczyć liczbę zachorowań, gdyż po okresie pierwszego szoku, mieszkańcy Irlandii mogą „luzować swoje wewnętrzne ograniczenia”.

Premier Varadkar stwierdził też, że obecnie wszystko zależy od mieszkańców wyspy, którzy o ile zastosują się w następnych trzech tygodniach do zaleceń władz państwowych i medycznych, by w ten sposób ograniczyć do minimum ilość zakażeń, pomogą w podjęciu decyzji o stopniowym znoszeniu ograniczeń.

Szef irlandzkiego gabinetu dodał również, że nie jest na tyle odważny, aby już teraz zdejmować ograniczenia, jak zrobili to jego koledzy premierzy w Austrii i Czechach.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Paszport do pracy
Współpraca selekty
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish