Irlandia naciska UE na obniżenie VAT na paliwa

Wicepremier Leo Varadkar powiedział, że irlandzki rząd, nadal naciskać będzie na Komisję Europejską, aby wyraziła zgodę na obniżenie podatku VAT na paliwa, co pomoże ograniczyć wzrosty cen i przyczyni się do ich spadku na stacjach paliwowych.

Zgoda, jaką powinna wydać Komisja Europejska, dotyczyć ma bezpośrednio możliwości obniżania VAT-u w poszczególnych krajach unijnych, więc to one będą regulować opodatkowanie paliw i innych nośników energii. Wicepremier Varadkar podkreślił, że w tych dniach to premier Martin dyskutować będzie tę kwestię z przedstawicielami KE, a obaj panowie spodziewają się, że Unia Europejska przychyli się do takiego rozwiązania, gdyż nie tylko Irlandia przedstawia takie stanowisko.

Ważne jest jednak, że czasowo musiałaby zawieszona być jedna z unijnych dyrektyw, która reguluje stawki podatku VAT od paliw, co w rachunku końcowym daje niewielką możliwość rządom państw unijnych na regulowanie cen paliw.

Leo Varadkar:

– Szukamy większej elastyczności, abyśmy w razie potrzeby mogli zrobić więcej, aby pomóc ludziom w absorpcji bardzo poważnych wzrostów cen energii, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Jeżeli Irlandia stosowałaby się do obecnych przepisów UE, mogłaby obniżyć podatek VAT na paliwa z 13,5 do 12 procent, powiedział Varadkar, co oznacza, że obniżka byłaby krótkotrwała i skonsumowana przez wzrosty cen hurtowych. Należy jednak wprowadzić taki system, by można było elastycznie wprowadzać niższe lub wyższe opodatkowanie paliw, co w konsekwencji mogłoby dać stałą i wyraźną ulgę mieszkańcom Irlandii oraz innych państw unijnych.

Varadkar dodał, że nie rozwiąże to wszystkich problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy UE, ale istotnie ograniczy wpływ rosnących cen paliw na ludzi.

Podobnego zdania jest premier Micheál Martin, który zgadza się, że to Unia powinna kupować gaz w ilościach hurtowych i dysponować nim na poziomie europejskim, ale nie wierzy, że limity zakupów będą odpowiednie dla krajów członkowskich. Premier zgadza się również na wdrożenie dodatkowych sankcji ekonomicznych na Rosję, a i na ograniczenie zakupów węglowodorów z Federacji Rosyjskiej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Izolacja po zakażen
Iwana Bacik nową sz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська