Irlandia może wzbogacić się o miliardy euro w złocie

Historycznie rzecz ujmując, sprawa ma swój tragiczny początek 28 października 1940 roku, kiedy to na wodach u wybrzeży hrabstwa Donegal, zatopiony zostaje RMS Empress of Britain.

Sprawa jest tragiczną historią II wojny światowej, ponieważ trafiony przez hitlerowską torpedę statek, tonął przez dwa dni. Początkowo zbombardowany został przez Luftwaffe, a uszkodzony statek handlowy stał się łatwym celem dla nazistowskich „wilczych stad”. Ostatniego, śmiertelnego uderzenia dokonała łódź podwodna U-32 i po tym ataku statek zatonął na dobre.

Wrak „Cesarzowej Brytanii” spoczął na głębokości około 500 metrów pod poziomem morza 130 kilometrów od wybrzeży Irlandii w północnej części Oceanu Atlantyckiego.

Wiadomo jednak, że RMS Empress of Britain przewoził pokaźne ilości złota, które wraz z jednostką powędrowały na dno. Obecnie uważa się, że technologia pozwala na jego wydobycie, a firma lub osoba, która podejmie próbę odzyskania kruszcu w sztabach, może liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 1 miliarda euro, jednak dopiero po jego wydobyciu.

Taką kwotę proponuje Irlandia, a i znalazło się już prywatne przedsiębiorstwo, a to zapewniło, iż ma możliwości dotarcia do wraku RMS Empress of Britain, a i wydobycia złota.

„Operacja Neptun”, bo pod takim kryptonimem odbywać się będzie akcja, rozpocznie się po przeprowadzeniu szczegółowych analiz dna morskiego w okolicy zatonięcia statku, a następnie podjęta zostanie decyzja, jakiej metody należy użyć, by kruszec wydobyć na powierzchnię.

Inicjatorzy całego przedsięwzięcia spodziewają się, iż z wraku odzyskać można złoto o wartości kilku miliardów euro, co nawet w świetle wypłaty wynagrodzenia dla firmy wydobywczej, stać się może niezwykle opłacalne dla kraju.

Ciekawostką „Operacji Neptun” jest również żądanie, jakie pojawiło się w rozmowach o rozpoczęciu prac wydobywczych, bo firma podejmująca się tego zadania chce, aby zwolniona została z części podatku od kwoty, jaką uzyska za wykonie tej usługi.

Bogdan Feręc

Źr: BBC/Ten Times

Zdj: RMS Empress of Britain – wiosna 1940 rok.

Znajdź nas:

Zbliża się koniec
Korupcja w Gardzie
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn