Irlandia może uniknąć blokad. Musi zmienić system kontroli

W Irlandii dużo mówiło się w ostatnim czasie o unikaniu blokad, a rozwiązaniem ma być system, który zastosowany został w Japonii.

Tamtejsze władze zdrowotne określiły, iż możliwe jest całkowite unikanie wprowadzania blokad, nawet na niewielkim obszarze, jeżeli tylko uda się zidentyfikować wszystkie kontakty osoby chorej na Covid-19. Tym tropem poszli urzędnicy z Irlandii i przygotowali dokument, a w nim, szczegółowo określili zasady, jakimi powinno się kierować, aby system zadziałał również na wyspie.

Chodzi o metodę śledzenia kontraktów, a w przypadku osoby, u której wykryje się koronawirusa, określenie wszystkich kontaktów, w tym bliskich i dalszych, co pozwala na wprowadzenie izolacji, ale wyłącznie dla tych osób.

System opiera się na dochodzeniu, z kim osoba chora miała kontakt, wprowadzeniu dla tych właśnie kwarantanny, więc unika się w ten sposób dalszego potencjalnego przekazywania wirusa, ale też unika się wprowadzania blokad i wyższych stopni ograniczeń.

Dokument przedstawił Krajowemu Zespołowi ds. Zdrowia Publicznego Departament Zdrowia, a urzędnicy obu instytucji, omawiają teraz możliwość wprowadzenia tej zasady w Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Włamywacze odrabiaj
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian