Irlandia może śledzić samoloty na całym świecie

Irlandzki Urząd Lotnictwa Cywilnego (IAA) poinformował, że w Shannon uruchomiony został pierwszy i jedyny na świecie system lokalizacji samolotów w czasie rzeczywistym.

Irlandia stała się w związku z tym krajem, który nadzorował będzie globalny ruch maszyn powietrznych, a system „Aireon Alert” przeznaczony jest do lokalizowania i odnajdywania samolotów po katastrofach. Technologia opiera się na sieci satelitów i samolotowych systemów Automatic Dependent Surveillance-Broadcast, a pozwala z dokładnością do kilkunastu metrów zlokalizować maszynę, ale też podać jej ostatnią znaną pozycję i czas zniknięcia z radarów.

System jest w pełni zautomatyzowany i może działać bezobsługowo. Co więcej, system „Aireon Alert” powiadania centra ratunkowe, jeżeli wykryje nienaturalne zachowanie samolotu, w tym przerwana zostanie łączność radiowa. W systemie, który obsługiwać będą pracownicy z Shannon, zamontowano też specjalne nośniki danych, a te zapisują wszelkie parametry lotu maszyny, z okresu ostatnich 15 minut. Oznacza to, że Shannon stanie się pewnego rodzaju „naziemną czarną skrzynką” samolotów.

Jest jednak pewna niedogodność, ponieważ, aby system mógł obserwować samolot, a i zapisać jego parametry lotu i wskazać miejsce jego zniknięcia z radarów, maszyna musi być wyposażona w nadajnik, który przekazuje parametry do Shannon. Twórcy systemu dodają, że większość samolotów pasażerskich posiada już takie nadajniki, w tym wszystkie produkowane od początku 2018 roku. System, chociaż te dane mogą być obarczone błędami, wykorzystuje też transpondery samolotów, co pozwala śledzić każdą maszynę znajdującą się w powietrzu, więc nie musi korzystać z naziemnych stacji radarowych, które pokrywają obecnie zaledwie 30% powierzchni ziemi i ustawione są przede wszystkim w korytarzach lotniczych.

„Aireon Alert” w Shannon, jako samodzielna jednostka nadzoru ruchu statków powietrznych udzielać będzie informacji na żądanie oraz powiadamiać służby, jeżeli wykryje niepożądane zachowanie samolotu. Samoloty będą mogły wysyłać również do Shannon sygnał S.O.S, które z całą pewnością taki odbierze, następnie przekaże odpowiednim służbom, które nie mają kontaktu z maszyną.  

24 godziny na dobę, usługę nadzorować będzie Centrum Komunikacji Północnoatlantyckiej IAA w Ballygirreen, a korzystać bezpłatnie będą mogły z niej wszystkie zarejestrowane w Centrum linie lotnicze, operatorzy lotniczy, agencje regulacji ruchu lotniczego i służby ratownicze oraz ekipy poszukiwawcze.

Pierwsze uruchomienie systemu odbyło się 2 kwietnia tego roku i od tego czasu trwały testy oraz kalibracja urządzeń. Aktualnie system działa już jako w pełni sprawny system monitorowania ruchu lotniczego na świecie i można z niego korzystać.

Bogdan Feręc

Źr: IAA/Aireon Alert

Podziel się:

Ostre stanowisko w s
Długotrwałe leczen
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn