Irlandia może mieć wkrótce duży wpływ na rozmowy handlowe z Wielką Brytanią

Z doniesień mediów zbliżonych do Brukseli wiemy, że Irlandia prawdopodobnie otrzyma jedno z najlepszych miejsc przy unijnym stole negocjacyjnym przyszłych umów handlowych ze Zjednoczonym Królestwem.

Reuters i AFP informują, że Irlandczyk, obecny komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan, który niedawno spotkał się z premierem Morawieckim, z którym omawiał przyszłe stosunki gospodarcze na linii UE – Polska, nominowany zostanie na stanowisko unijnego komisarza ds. handlu, a to oznacza, że znajdzie się w centrum rozmów handlowych pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.

O nadchodzącej nominacji dla Hogana mówi się, że jest wyrazem podniesienia rangi Republiki Irlandii w rozmowach z Londynem, a jednocześnie wyraźnym znakiem, jak Unia Europejska chroni kraje członkowskie.

Od dawna wiemy, że komisarz Phil Hogan, jest zarówno bardzo dobrze postrzegany w strukturach unijnych, więc popierany przez wiele państw należących do UE, ale i jednym z większych krytyków brytyjskiego sposobu negocjacyjnego w kwestii Brexitu, a można też powiedzieć, że od jakiegoś czasu stał się wręcz wrogiem polityki prowadzonej przez gabinet Borisa Johnsona.

W takiej sytuacji prawie pewne jest, iż Hogan na stanowisku komisarza ds. handlu, twardą ręką prowadzić będzie rozmowy z Brytyjczykami, a na uwadze zawsze będzie miał interes Irlandii.

Phil Hogan może liczyć także na wsparcie swojego kraju, bo irlandzki rząd, rozpoczął już akcję lobbingową w Europie i namawia rządy krajów członkowskich, by stanowisko unijnego komisarza ds. handlu, przypadło właśnie ze względu na Brexit, Irlandczykowi.

Jeżeli tak się stanie, a wydaje się obecnie, że tak, bo najważniejsi unijni gracze, nie wnoszą do kandydatury pretensji, Phil Hogan dostanie możliwość prowadzenia rozmów handlowych z Wielką Brytanią. Gwoli ścisłości należy dodać, że o to samo stanowisko ubiega się również Polska, która także wysunęła swoją kandydaturę, ale proszę mi pozwolić spuścić zasłonę milczenia na nazwisko osoby, która miałaby stać się komisarzem ds. handlowych z ramienia mojej ukochanej ojczyzny.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters/AFP

Polska-IE
Ubezpieczyciele obch
Zielona Wyspa znalaz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish