Irlandia ma wystarczającą ilość pieniędzy

Dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Departamencie Europejskim Alfred Kammer powiedział, że Irlandia jest ogólnie w dobrej sytuacji, jednak powinna zwracać uwagę na niektóre kwestie, jakie od lat nie zostały rozwiązane.

Chodzi tu głównie o kryzys migracyjny związany z wojną na Ukrainie, gdyż wg dyrektora Kammera, Irlandia dysponuje odpowiednimi zasobami finansowymi, aby pomóc Ukraińcom, przyjmować ich do swojego kraju, ale jest też przeszkoda, która mocno ogranicza ten proces. W tym miejscu wymieniony został kryzys mieszkaniowy, a ten blokować ma przyjęcie większej ilości uchodźców. W ocenie ogólnej dyrektor Kammer stwierdził, iż to niska podaż i dostępność mieszkań, jest najważniejszą przeszkodą w przyjęcie dużej ilości uchodźców wojennych z Ukrainy.

Niestety tej sytuacji nie uda się rozwiązać w krótkim czasie, więc sytuacja wpływać będzie też na stałych mieszkańców kraju. Co istotne, bo i to zaznaczył dyrektor MFW dla Europy, sama wojna na Ukrainie, nie pozostanie bez wpływu na Irlandię, więc w tym przypadku należało zmienić oceny wzrostu gospodarczego.

Do tej pory sądzono, że ożywienie gospodarcze w Irlandii, które zaczęło napędzać gospodarkę na wyspie, zostanie utrzymane, jednak już teraz wiadomo, że będzie ono stopniowo wyhamowywane i popandemiczna ekonomia wzrostu, nie jest obecnie do utrzymania. Tym samym dyrektor Alfred Kammer uznał, iż prognozy po wcześniejszym ożywieniu, muszą być w przypadku Republiki obniżone, ale nie jest ona ewenementem na skalę europejską, gdyż podobnie dzieje się też w innych państwach kontynentu europejskiego. Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Europy powiedział również, iż trzeba było zrewidować wcześniejsze oczekiwania, a te mówiły, że tempo wzrostu gospodarczego w Irlandii będzie wysokie. Niestety inflacja zaburzyła i zaburzać będzie ten proces, więc ceny rosną znacznie szybciej, niż wcześniej sądzono.

To z kolei w połączeniu z gospodarkami innych państw da łączny spadek tempa rozwoju całej Europy, mocno uzależnionej od węglowodorów z Federacji Rosyjskiej i dostaw żywności z Ukrainy. Wojna, jaką wywołali na Ukrainie Rosjanie, zahamuje więc europejskie ożywienie, ale utrzyma też wysoki poziom inflacji, mówi się we wnioskach MFW.

*

Co to oznacza dla zwykłego człowieka? To akurat bardzo proste, bo było, jest i będzie drogo, a i nie będzie pojawiać się w Irlandii zbyt duża ilość nowych inwestycji, a co za tym idzie, nie będą tworzone nowe miejsca pracy. Do tego pensje nie będą rosnąć, a ściśle rzecz ujmując, nie będą nadążać za wzrostem cen, co w rachunku końcowym da nam istotne ograniczenie zakupów detalicznych i stopniowe wygaszanie produkcji. Z tym natomiast łączy się kolejne zagrożenie, a prawdopodobieństwo już teraz zaczęło rosnąć, czyli można otwarcie zacząć mówić o wzroście bezrobocia.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish historian acc
Amazon uruchomi cent
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська