Irlandia jest w stanie zagrożenia

Minister finansów twierdzi, że kraj przygotowany jest w odpowiedni sposób na okres po pandemii, ale z tym nie chce zgodzić się niezależny organ finansowy.

Otóż minister Donohoe uważa, że państwo, w sposób dobry, przygotowało się na czas po wyjściu z pandemii koronawirusa, a i gotowe jest na szybkie odbicie gospodarcze, więc przedstawione przez Departament Finansów prognozy wzrostów, odzwierciedlać będą realne wyniki.

Z tą opinią nie zgadza się Irish Fiscal Advisory Council i jej członkowie wyrazili swoje głębokie powątpiewanie, czy Departament Finansów, w odpowiedni sposób przygotował się w okresie średnim, a finanse państwa, wracać będą na swoje tory w zapowiedzianym przez ministra czasie. Wg Irlandzkiej Rady ds. Fiskalnych, a jest przekonana, że przedstawione przez Ministerstwo Finansów założenia, są słabo uzasadnione, więc nie będziemy obserwować w krótkim i średnim okresie po pandemii, poprawy stanu budżetu krajowego.

Co więcej, Irish Fiscal Advisory Council jest prawie pewna, że już same założenia Departamentu Finansów, nie nadają się do poradzenia sobie z wyzwaniami, jakie pojawią się przed budżetem i finansami kraju. O ile program Ministerstwa zostanie wprowadzony, a i trzymać się będzie ściśle nakreślonych wytycznych, to może się okazać, iż przez następnych kilka lat, budżet cierpieć będzie z powodu niepowodzenia w zakresie powrotu państwa do odpowiednich wpływów do państwowej kasy.

Rada widzi jednak potencjał odbudowania się całej gospodarki, chociaż wskazuje, iż pewne jej działy, nie odbudują się w szybkim tempie, a będzie to proces powolny i rozłożony na lata. Tym samym szybki pierwotny wzrost gospodarczy zostanie po kilku miesiącach wyhamowany, a i zwolni tempo wpływów podatkowych. Rada dodaje też, że dużo zależy od terminowości szczepień i powrotu niektórych ograniczeń, które z kolei mogą mieć wpływ na odradzanie się irlandzkiej ekonomii. Tego z kolei nie uwzględnia tak dogłębnie plan Ministerstwa Finansów, więc dlatego pojawiła się rozbieżność stanowisk.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Fiscal Advisory Council

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Opozycja oskarżona
Początek końca Łu
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian