Irlandia jest liderem aplikacji śledzenia

Wczoraj uruchomiona została aplikacja, która pozwala na śledzenie kontaktów osób potencjalnie zakażonych wirusem SARS-CoV-2, a już wieczorem okazała się wielkim sukcesem.

Zaledwie 12 godzin działania wystarczyło, aby irlandzka aplikacja stała się jedną z najbardziej popularnych na świcie, oczywiście w przeliczeniu na ilość mieszkańców kraju. Aplikację do śledzenia koronawirusowych kontaktów uruchomili Stephen Donnelly – minister zdrowia, Paul Reid – dyrektor generalny HSE i dr Ronan Glynn – pełniący obowiązki dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia (panowie na zdjęciu), którzy podkreślali, iż jest ona w pełni bezpieczna i chroni w stopniu doskonałym prywatność.

Aplikację przez cały dzień pobrało ponad 700 000 osób, co uznano za ogromny sukces programu. Aplikację śledzącą można było pobrać już w poniedziałek, ale jej oficjalne uruchomienie nastąpiło wczoraj, co stało się impulsem do wielu tysięcy pobrań.

W tej sprawie wypowiedział się też minister zdrowia Stephen Donnelly, który stwierdził, iż rozumie obawy mieszkańców wyspy o utratę prywatności, jednak zapewnił, że takie niebezpieczeństwo zniwelowane zostało przez najnowsze systemy zabezpieczające, a i obsługa systemu, nie ma pełnego dostępu do większości danych, jakie się w nim znajdują.

Minister Stephen Donnelly:

– Obawy te są bardzo realne i uzasadnione. Aplikacja opracowana została z zachowaniem wszelkich zasad ochrony prywatności i to przyświecało jej twórcom od samego początku. Zachęcamy również przyjaciół i rodziny do pomocy tym, którzy mogą nie być tak kompetentni technicznie, by pobrali dla nich aplikację, z której będą mogli bezproblemowo korzystać.

Aplikację można pobrać z TEJ strony.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandzki paszport j
Czynsze bez istotnyc
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish