Irlandia inwestuje w energię słoneczną

Jak powiedział dyrektor generalny Irlandzkiego Stowarzyszenia Energii Słonecznej David Maguire, przemysł energii słonecznej w kraju, doczekał się wsparcia ze strony rządu.

Irlandzkie władze zadecydowały, iż wesprą na wyspie rozwój energetyczny ze źródeł odnawialnych i dlatego, aż 63 projekty związane z energię pozyskiwaną ze słońca, doczekały się finansowania z budżetu. Rząd zaznacza w tej kwestii, iż stara się rozwijać przemysł „zielonej energii”, więc inwestycje w tę gałąź przemysłu, będą kontynuowane.

Tym samym Irlandia gotowa jest już rozwinąć komercyjny przemysł solarny po zaproponowaniu kilkudziesięciu projektów, które uzyskały wsparcie ze strony państwa.

David Maguire:

– Po zakończeniu pierwszej fazy państwowego programu wsparcia powstanie teraz energia słoneczna warta około pół miliarda euro. Jest wiele odnawialnych i słonecznych inwestycji, które pojawią się w Irlandii w ciągu najbliższych kilku lat, co będzie dobrą wiadomością pod względem aktywności gospodarczej po pandemii Covid-19.

63 projekty, które zakwalifikowane zostały do programu, znalazły się na liście wsparcia dla firm rozwijających pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, a ten do 2030 roku, doprowadzić ma do sytuacji, że aż 70% zapotrzebowania na prąd pokrywane będzie na wyspie ze źródeł odnawialnych, więc z wiatru i słońca.

Pytanie: Czego mamy na wyspie więcej wiatru, czy słońca?

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Wyspa bez połowy fl
Sinn Féin chce pows