Irlandia „doskonale” radzi sobie z pacjentami

Wystarczy uznać, że pacjent, nie mieści się w pewnych standardach i sprawa jest załatwiona, czyli osoba chora, niepotrzebnie nie zajmuje miejsca w szpitalu.

Tak stało się z kilkunastoma kobietami, których lekarze rodzinni uznali, iż kwalifikują się do leczenia szpitalnego i ze względu na nadmierną utratę masy ciała, wysłali do szpitala. Tam, na oddziałach ratunkowych, gdzie oceniono stan pacjentek, uznano, że nie są jeszcze wystarczająco chude i anorektyczki odesłano do domów.

Po decyzji lekarzy w szpitalu – stan jednej z pacjentek na tyle się pogorszył, iż lekarz GP, zmuszony był wezwać karetkę do swojego gabinetu, skąd dopiero kobieta trafiła na jeden z oddziałów dla osób z zaburzeniami odżywania.

Dwie z kobiet, u których lekarze pierwszego kontaktu rozpoznali anoreksję, nie zostały zakwalifikowane w szpitalach, jako stany wymagające leczenia w systemie lecznictwa zamkniętego, ponieważ ich indeks BMI, określający masę ciała w stosunku do wzrostu, wieku i kilku innych czynników, nie był wystarczająco niski.

Kolejna z anorektyczek usłyszała od lekarza, iż jej przypadek, „nie jest wystarczająco poważny”, by poddana została leczeniu i również odesłana została do domu, prawdopodobnie po to, by schudła jeszcze bardziej.

Wszystkie kobiety mówiły, iż są przekonane, że nie mogą uzyskać odpowiedniej pomocy lekarskiej, a to dlatego, że ich waga, nie jest dostatecznie niska, a organizmy wyniszczone.

Postępowanie szpitalnych lekarzy ostro skrytykowała dr Caroline Maher, konsultantka psychiatrii dorosłych, która w imieniu Grupy ds. Zaburzeń Odżywiania w College of Psychiatrists Ireland stwierdziła, iż usługi w tym zakresie, działają w Irlandii bardzo źle, co nie powinno mieć miejsca.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian