Irlandia dofinansuje zakupy komputerów dla studentów

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Simon Harris przedstawił plan wsparcia dla studentów szkół wyższych, czyli uniwersytetów, college-ów i wyższych szkół technicznych.

W propozycji ministra, która zyskała już akceptację gabinetu, czytamy, że ponad 10 000 studentów, otrzyma dotację na zakup laptopów, tabletów i urządzeń oraz narzędzi do nauki online, co ma pomóc w pokryciu dodatkowych kosztów uczniów trzeciego poziomu nauczania, a związanych z pandemią Covid-19. Program kosztować ma budżet państwa ok. 160 mln €, a przeznaczony będzie także dla szkół wyższych, które również muszą przygotować się do nauczania online i pokryć koszta ochrony zdrowia na uczelniach.

*

Takie podejście rządu sugeruje, że władze w Dublinie, nie spodziewają się powrotu życia studenckiego do normalności, a i w pewien sposób przygotowują uczniów starszych do nauki w domach. Z tego można też wysnuć wniosek, że znacznie zwiększy się ilość kursów i zajęć dla studentów, które prowadzone będą za pośrednictwem komunikatorów internetowych, co z kolei może rodzić pytania. Zastanawia np., co stanie się we wrześniu lub październiku, kiedy już po rozpoczęciu roku szkolnego, ponownie wprowadzona zostanie jakaś forma blokady? Nasze życie, zatrzymane w domach, przeniesie się do świata wirtualnego? A wstępem do tego ma być zatrzymanie uczniów w domach? To całkiem prawdopodobne, bo minister nauki i szkolnictwa wyższego Simon Harris, w swoim programie pomocowym dla studentów, 3 mln €, przeznaczył na wsparcie zdrowia psychicznego dla uczniów starszych. Uprawnionym może być tutaj stwierdzenie, że gabinet spodziewa się poprzez uziemienie studentów w domach, większej ilości przypadków depresji i chorób psychicznych związanych z ograniczeniami, jakie mogą być wprowadzone.

Czy ludzie na to pozwolą?

Bogdan Feręc

Źr. gł.: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Profesor Mirosław M
Kolejne miasta z zak
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish