Irlandia dodatkowo wesprze Ukrainę

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów premier Micheál Martin przedstawi swojemu gabinetowi propozycję rozszerzenia pomocy humanitarnej skierowanej do zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Premier poinformuje też ministrów, jaka będzie reakcja Irlandii na wydarzenia w Ukrainie, ale powie też, jak zwiększy się pomoc humanitarna w tym zakresie. Taoiseach przekaże również informację z toczących się prac w kwestii zakwaterowania awaryjnego uchodźców wojennych z Ukrainy oraz przestawi dostępne opcje.

To nie wszystko, co będzie miało miejsce na dzisiejszym posiedzeniu rządu, bo i minister zdrowia Stephen Donnelly przedstawi notatkę, a w tej nakreśli plan pomocy tysiącom ukraińskich uchodźców, jacy mają znaleźć schronienie w Irlandii. Minister Donnelly przedstawi także informację w sprawie planu działania na rzecz zdrowia kobiet 2022, którą ogłosi natychmiast po dzisiejszym posiedzeniu gabinetu. Plan przewiduje na ten rok finansowanie nowych usług, w tym bezpłatnej antykoncepcji dla kobiet w wieku 17-25 lat i specjalistycznych poradni menopauzy, które w 2022 r. zwiększą się z jednej do czterech na terenie kraju.

Podobne kwestie obejmują działania ministra ds. integracji Roderica O’Gormana, bo i on pochwali się osiągnięciami i oficjalnie poinformuje gabinet o uruchomieniu specjalnego portalu dla uchodźców z Ukrainy, gdzie znajdą wszelkie potrzebne informacje o Irlandii i zasadach, jakie tutaj obowiązują, a na stronie znajduje się też wykaz miejsc oraz instytucji, gdzie mogą uzyskać daleko idącą pomoc i wsparcie władz krajowych.  

Ministrowie omawiać będą też wpływ kryzysu gospodarczego wywołanego napaścią Rosji na Ukrainę i jak odbije się to na ekonomii Irlandii, a także na kosztach energii. Wydaje się, że już dzisiaj pojawi się znowelizowana strategia Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, a na podstawie nowych wytycznych Irlandia będzie mogła podjąć działania, by zabezpieczyć mieszkańców przed ubóstwem energetycznym i wprowadzić ulgi na nośniki energii.

Minister ds. wydatków i reform Michael McGrath przedstawi natomiast informację, w której zawarta jest wiadomość skierowana do Unii Europejskiej, o przyspieszenie wypłat z rezerwy na zapobieganie szkodom związanym z brexitem. Unijna rezerwa na ten cel wynosi 5,4 mld €, a przeznaczona jest na wsparcie dla państw, które najbardziej ucierpiały po wyjściu Wielkiej Brytanii ze wspólnego rynku. Irlandia jest największym beneficjentem tego funduszu, bo przyznano jej 20% znajdujących się na nim środków finansowych.

Ministrowie poproszeni zostaną również, aby dokonali przeglądu niewykorzystanych środków i o ile to możliwe, zwrócili je do puli Skarbu Państwa.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Współpraca między
Bank Światowy zatwi