Irlandia coraz częściej mówi o próbie łamania umowy międzynarodowej

Wielka Brytania może już w tym tygodniu doczekać się opinii kraju o niskiej wiarygodności, co wywołane zostanie działaniami jej rządu.

O takim scenariuszu mówią jednym głosem przedstawiciele Unii Europejskiej, większości państw unijnych, ale też irlandzcy politycy, również ci, którzy są szeregowymi członkami ugrupowań. Na taki komentarz pozwolił sobie poseł Fine Gael, który stwierdził, że „obowiązki wynikające z brexitu, muszą być wypełnione”.

Brytyjski gabinet musi wywiązać się ze swoich zobowiązań przed najtrudniejszym okresem w procesie Brexitu, stwierdził przedstawiciel Fine Gael Neale Richmond

Poseł Neale Richmond powiedział: 

– Ponieważ wkraczamy w najtrudniejszy okres w procesie Brexitu, brytyjski rząd, musi wyraźnie wywiązać się ze swoich obowiązków. Niezastosowanie się do tego będzie miało bardzo poważne konsekwencje dla kraju, który szczyci się opinią światowego lidera. Widzieliśmy już niewiarygodnego brytyjskiego ministra, który deklaruje, że rząd brytyjski zamierza łamać prawo międzynarodowe, podczas gdy podżegająca retoryka dochodząca z Downing Street jest zarówno fałszywa, jak i niepotrzebna. Elementy ustawy o rynku wewnętrznym są wyraźnie sprzeczne z umową o wystąpieniu. Nie zapominajmy, że ten międzynarodowy traktat został uzgodniony niecały rok temu przez ten brytyjski rząd i ratyfikowany przez ten brytyjski parlament. Umowa o wystąpieniu miała oczywiście na celu ochronę integralności traktatu międzynarodowego i porozumienia wielkopiątkowego, które gwarantują kruchy pokój na tej wyspie. Otwarcie tej umowy na bardzo późnym etapie negocjacji jest ogromnie rozczarowujące i budzi poważne obawy UE oraz wszystkich partnerów międzynarodowych, jeśli chodzi o traktowanie Wielkiej Brytanii, jako partnera. Jak można ufać Wielkiej Brytanii, że wypełni warunki jakiejkolwiek przyszłej umowy handlowej z UE, jeśli jest tak szybko przygotowana do złamania warunków umowy o wystąpieniu?

Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij