Irlandia chce kupować nadwyżki szczepionek

Premier Micheál Martin w dzisiejszym oświadczeniu, które można uznać za dosyć obszerne, naświetlił kilka spraw związanych z wychodzeniem z ograniczeń.

Przede wszystkim szef rządu powiedział, iż Cyfrowe Certyfikaty EU, wprowadzone zostaną do 19 lipca, chociaż niektórzy ministrowie wnioskowali, aby stało się to znacznie wcześniej. Niestety sprawa ma związek z niedostateczną ilością osób zaszczepionych i jednocześnie obawami o potencjalny wpływ na mieszkańców Irlandii wariantu Delta.

Obecnie rząd na bieżąco śledzi rozwój sytuacji, by mieć pewność, że ta odmiana koronawirusa, nie zepsuje kilkunastu miesięcy pracy nad jego opanowaniem.

Premier poinformował również, iż jest w kontakcie z kilkoma państwami europejskimi, z którymi prowadzone są rozmowy o zakupie nadmiarowych szczepionek, jakie znajdują się w tych krajach. Premier uważa, że zakup dodatkowych szczepionek, jak stało się w przypadku Rumunii, pomoże znacznie przyspieszyć proces szczepień w kraju, co ustawi Irlandię na pozycji państw z największą ilością osób zaszczepionych.

Wg Micheála Martina jest również zbyt wcześnie, by wyrokować w zakresie konkretów związanych z otwieraniem szeroko pojętej gastronomii i należy przeprowadzić teraz dyskusję z zainteresowanymi stronami, by wypracować wspólne stanowisko. Premier nie wykluczył możliwości pewnych ustępstw, ale z całą pewnością, nie będą one zbyt duże, natomiast pozostałe ograniczenia, muszą korelować z zaleceniami NPHET.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Dzień covidowej wol
Ponad 170 000 studen
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian