Irlandia chce 1 mld € od Unii Europejskiej

Premier Leo Varadkar potwierdził już oficjalnie, iż wkrótce zwróci się do Unii Europejskiej, by blok przekazał Irlandii 1 miliard euro, które stać się ma wsparciem dla rejonów przygranicznych Republiki z Irlandią Północną.

Unijna pomoc ma być realizowana po wyjściu Brytyjczyków z Unii Europejskiej, a fundusze mają być zagwarantowane w ramach kolejnego unijnego budżetu na następne siedem lat. Premier Varadkar poinformował o swoim zamiarze ministrów, podczas posiedzenia rządu, a na tym rozmowy zdominowane były przez wybory w Wielkiej Brytanii.

Omawiano też możliwe scenariusze po wygranej Partii Konserwatywnej, ale ministrowie mieli się zgodzić, iż Boris Johnson, który utrzyma przywództwo w partii i pozostanie premierem, będzie realizował swoje zapowiedzi, więc wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, odbędzie się z umową.

Leo Varadkar:

– Jednym z naszych celów jest stworzenie nowego programu dla Irlandii Północnej i hrabstw przygranicznych wartego nawet miliarda euro w ciągu tego siedmioletniego okresu, więc są to rzeczy, o które będę zabiegał. Jestem przekonany, że ​​powinniśmy mieć dobrze finansowany budżet unijny, abyśmy mogli chronić krajowe finansowanie ochrony dzieci, programu „Horyzont”, Erasmus oraz spójności, a także wszystkich długofalowych programów. Będziemy również szukać dodatkowych funduszy na migrację i bezpieczeństwo oraz działania na rzecz klimatu.

Propozycja Leo Varadkara zostanie teraz przedstawiona na unijnym szczycie, gdzie irlandzki premier spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Premierowi w spotkaniach towarzyszyć będzie irlandzka minister ds. europejskich Helen McEntee.

Premier Varadkar wyraził jednocześnie nadzieję, że po brytyjskich wyborach, tamtejszy parlament ukonstytuuje się bez zbędnej zwłoki, a i zacznie działać w tempie, które pozwoli na zakończenie okresu niepewności w określonym przez Johnsona terminie. Leo Varadkar wkrótce po zakończeniu głosowania w Wielkiej Brytanii skontaktował się z kilkoma przywódcami krajów unijnych, z którymi omawiał sondażowe wyniki wyborów.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/AFP/The Times

Polska-IE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish