Irlandia była bardzo rygorystyczna pandemicznie

Oxford University przeprowadził badania 160 krajów, które dotknięte zostały pandemią koronawirusa i ocenił rygorystyczność przepisów, jakie na ten czas zostały wprowadzone.

Z badań wynika, że Irlandia znalazła się w gronie 5 państw, które wprowadziły najbardziej restrykcyjne przepisy, a i najdłużej je utrzymywały. Skala obejmowała oceny od 0 do 100, a w tym rankingu Republice przyznano 88 punktów, co oznacza, że Zielona Wyspa przeskoczyła nawet Hiszpanię, gdzie notowano jedną z największych liczbę europejskich zachorowań. W tym badaniu Hiszpanii przyznano 85 punktów.

U naszych wschodnich sąsiadów pandemiczny rygor był znacznie niższy i Wielką Brytanię oceniono na poziomie 73 punktów, natomiast Szwecję na 58. Ciekawie jest też w przypadku Włoch, gdzie ilość zakażonych i przypadków śmiertelnych była najwyższa w Europie, bo ten kraj zdobył w kategorii restrykcyjności przepisów zabezpieczających przed koroanwirusem 65 punktów.

Najwyżej w zestawieniu przygotowanym przez Oxford University uplasowała się Nowa Zelandia, która przez cztery kluczowe tygodnie pandemii miała 97 punktów, ale tuż po minięciu największego zagrożenia epidemiologicznego, jej pozycja znacznie się obniżyła i w ostatnim okresie ma już tylko 37 punktów na 100 możliwych.

Podczas oceny restrykcyjności przepisów pandemicznych, badacze pod uwagę brali kilka czynników, w tym reakcję rządów, zamykanie szkół i miejsc pracy, ale i dostęp do przestrzeni publicznej, odwoływanie imprez oraz ograniczenia w podróżowaniu, a także możliwości dokonywania zakupów online. W rankingu oceniono też aspekt ekonomiczny wprowadzonych środków, więc włączono do tego rozdziału zwolnienia pracowników.

Wg Oxford Blavatnik School of Government są też kraje, które nie przekroczyły podczas całego okresu pandemii 10 punktów na ogólnej skali ocen, a należą do nich Rumunia oraz Belgia.

Ranking aktualizowany jest w tygodniowych odstępach, więc wyniki zmieniają się w każdy poniedziałek.

Bogdan Feręc

Źr: Oxford University

Polska-IE: Udostępnij...
Brexit – runda czw
Wybory 2020: Głosow
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish