Irlandia będzie się gęsto tłumaczyć

Od wczoraj nie cichną echa i komentarze w kwestii listu, jaki trafił do Leinster House, a przesłany został przez Komisję Europejską.

W dokumencie, bo taką rangę ma list, wzywa się irlandzki rząd, by złożył szczegółowe wyjaśnienia, dlaczego wprowadził obowiązkową kwarantannę hotelową dla obywateli państw unijnych, a jednocześnie zachowuje się w tym zakresie w sposób dyskryminujący państwa UE. Bruksela chce się również dowiedzieć, kto ustalił cenę za pobyt w hotelu i dlaczego na poziomie prawie 2000 €?

W dokumencie zaznaczono, że Irlandia, nakładając na niektóre państwa unijne nakaz hotelowej kwarantanny, naruszyła jednocześnie europejskie zasady wolnego podróżowania i przepływu osób. To z kolei, o ile nie doczeka się wyjaśnienia, które przyjęte zostanie przez Brukselę, może doprowadzić do nałożenia kary na Irlandię, bo przepis o swobodzie podróżowania, w przypadku państw Unii Europejskiej, z całą pewnością został naruszony.

Już wczoraj minister zdrowia Stephen Donnelly odrzucił możliwość zmiany decyzji, a i w ostry sposób zareagował na krytykę Komisji Europejskiej, ale musi zdawać sobie sprawę, że jego stanowisko w tej kwestii, powinno być zmienione, gdyż żaden z krajów unijnych, nawet na kontynencie i wobec swojego sąsiada z dużą ilością zakażeń koronawirusem, nie zastosował takich rygorystycznych zasad.

Obecnie irlandzki rząd ma dwa wyjścia z tej sytuacji, więc po pierwsze może przyznać się do błędu i znieść obowiązkową kwarantannę hotelową do obywateli Unii Europejskiej, a po drugie, takie zasady, zawieszone do poniedziałku, utrzymać. W tym drugim przypadku może to wywołać reakcję Brukseli, więc nałożenie kary na Irlandię, a i zastosowanie podobnych zasad dla mieszkańców wyspy przez kraje UE z tzw. czerwonej listy.

Wcześniej ambasadorowie Austrii, Francji oraz Włoch i Belgii, zwrócili się z oficjalnymi notami dyplomatycznymi do irlandzkiego rządu, by wyjaśnił, na jakich zasadach wymienione państwa trafiły na listę obowiązkowej kwarantanny. Podkreślono, jak zrobił to przedstawiciel Francji, że Zielona Wyspa, powinna zmienić swoją decyzję i wobec państw unijnych, więc znieść zasadę kwarantanny po przylocie. Ambasador Austrii zażądał danych epidemiologicznych, które spowodowały wciągnięcie reprezentowanego przez niego kraju, na listę obowiązkowej płatnej kwarantanny.

Obecnie Irlandia wciąż tłumaczy, iż kwarantanna hotelowa dotyczy państw, w których występują mutacje koronawirusa, a wprowadzając ograniczenia w swobodnym poruszaniu, chce zabezpieczyć kraj przed implementacją tych właśnie na wyspę.

Dodatkowo Irlandia wytłumaczyć ma w czasie najbliższych 9 dni, czy nadal zalecać będzie swoim mieszkańcom wyłącznie istotne podróże, skoro w Unii Europejskiej, tak ostre zasady, już nie obowiązują.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Przerwa między dawk
Wg BCI wyjście z Ir
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian