Irlandia będzie miała problemy ze znalezieniem pracowników

Unijne badania wykazały, że Irlandia, przestaje jawić się w oczach pracowników napływowych, jako kraj atrakcyjny zarobkowo, ale traci też na konkurencyjności wobec niektórych państw unijnych.

Obserwatorium Podatkowe Unii Europejskiej, które swoją siedzibę ma w Paryżu, opracowało właśnie zebrane przez siebie dane, a z tych wynika, że Zielona Wyspa, zaczęła tracić na atrakcyjności, jako kraj zarobkowy i jest już teraz mniej atrakcyjna podatkowo od przynajmniej części państw unijnych. To zaczęło zmieniać się kilka lat temu, a do zmniejszenia atrakcyjności wyspy przyczyniły się również problemy mieszkaniowe, które przybrały obecnie niebotyczne rozmiary.

Dla samych pracowników napływowych ważny jest jednak sam system opodatkowania zarobków, więc wybierają te państwa UE, w których mogą zapłacić przy tych samych pensjach niższe podatki, co skrzętnie wykorzystuje wiele państw.

Konkurencja podatkowa jest już widoczna w całym bloku unijnym, a kraje, które cierpią na brak rąk do pracy, nie czekają na potencjalnych pracowników i zaczęły, ostrą walkę o przyciągniecie do siebie siły roboczej. Wyniki chcą uzyskać poprzez niższe opodatkowanie dochodów, głównie osób najwięcej zarabiających, w tym specjalistów i osób z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi w różnych dziedzinach, ale nie kończy się też na tym, bo stosują coraz więcej zwolnień fiskalnych dla osób fizycznych, aby przyciągnąć „zamożnych obcokrajowców”.

Irlandia taki system stosuje bardzo rzadko, więc traci zarówno w oczach bogatych osób prywatnych, którzy mogliby zainwestować swoje pieniądze na wyspie, ale i w oczach pracowników kwalifikowanych, bo ci, wybierają państwa o lepszym klimacie podatkowym i późniejszych zyskach socjalnych.

Obecnie w UE są cztery państwa, w których system podatkowy jest znacznie lepszy dla pracowników, w porównaniu do Irlandii, i są to Włochy, Grecja, Cypr oraz Portugalia, i to one mają jedne z najlepszych systemów podatkowych dla osób najwięcej zarabiających, ale też hojny system opieki społecznej dla emerytów, który daje im przyzwoite zyski rocznie – w porównaniu do Irlandii.

Co ważne, również w tych krajach, aby z takiej możliwości skorzystać, należy znać tamtejsze przepisy podatkowe, ale co staje się obecnie ważne, władze tych państw, zmieniły już swoje dawniejsze podejście do tego zagadnienia i oficjalnie zaczęły mówić, w jaki sposób można zyskać podatkowo. Takie działanie, przyciągnąć ma do wielu państw cierpiących z powodu braku siły roboczej, po pierwsze pracowników, którzy znajdą atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia, a po drugie, inwestorów prywatnych, a ci stworzą miejsca pracy i wypracują dodatkowy dochód dla państwa.

*

Irlandia jeszcze nie idzie tą drogą, a postawiła na duże inwestycje, firm o zasięgu globalnym, co jednak w dobie barków w zatrudnieniu, wcale nie musi okazać się trafnym wyborem. Ogólnie rzecz ujmując, podatki w Irlandii są wysokie, jak i wysokie są koszty życia, a i znajdzie się kilka innych problemów, więc atrakcyjność zarobkowa Irlandii, która zaczęła spadać, może się jeszcze w najbliższych latach obniżyć.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie tylko podniesien
Nowy Bank Holiday i
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська