Irlandia będzie budować mniej domów?
To z kolei zmniejszyć ma ilość emitowanego dwutlenku węgla do atmosfery, dowiadujemy się z dokumentów, jaki już jutro może zostać zatwierdzony przez rząd.
To dosyć zaskakujące rozwiązanie, które wpisane ma być do Planu Działań na Rzecz Klimatu (WPR), a ten zakładać będzie, że rocznie w Irlandii powstanie 21 000 domów. Takie podejście, a zaproponowane przed rządową podkomisję ds. Klimatu kłóci się natomiast z planem Mieszkanie dla Wszystkich, gdzie przyjęto, że rocznie w kraju budowanych ma być 33 000 nowych domów.
WPR określa cele, jakie mają być osiągnięte w różnych sektorach działalności kraju, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, jednak w przypadku budownictwa, może oznaczać pogłębiające się problemy z dostępnością mieszkań. Plan ma również określić, jakimi sposobami Irlandia dochodzić będzie do zmniejszenia emisji w budownictwie, co zaznaczono w informacji.
Ważne w tej kwestii jest, że nie ma pełnej zgody, czy propozycja jest odpowiednia dla kraju, więc dobrze ulokowane źródło rządowe twierdzi, iż przyjęcie tego rozwiązania stanie się w pewien sposób „nieodpowiedzialnym”. Mówi się również, że powinno się zmienić technologię budowy domów, a te mają być długotrwałe, ale też posiadać odpowiednią izolację, co pozwoli na ich długoletnie użytkowanie bez konieczności istotnych napraw, ale staną się też energooszczędne.
Ogólny Plan Działań na Rzecz Klimatu przyjmuje zmniejszenie o połowę emisji dwutlenku węgla emitowanego przez Irlandię do 2030 roku, a zawiera m.in. informacje o modernizacji energetycznej 500 000 domów, popularyzowanie aut elektrycznych, które do końca tej dekady stanowić mają 30% wszystkich poruszających się po irlandzkich drogach.
Do końca tego roku zmodernizowanych energetycznie zostanie 27 000 domów, wynika z informacji rządowych, więc tegoroczny cel będzie osiągnięty. Ważne jest, że osoby o niskich dochodach, będą mogły skorzystać z bezzwrotnych dotacji na modernizację energetyczną domów i w tym przypadku z państwowej kasy przekazane zostanie 100% kosztów, jakie przeznaczone są na modernizację domu.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać u władz lokalnych, które opiniują wnioski o modernizację energetyczną domów oraz rozdzielają fundusze na ten cel.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Jasmin Sessler on Unsplash