Irlandia a handel ludźmi

Tóibín: „1000 spraw dotyczących handlu ludźmi przed sądami, tylko trzy osoby skazane w minionej dekadzie

Od 2010 r. nowe dane ujawniają, że w Irlandii łącznie 199 osób oskarżonych zostało o handel ludźmi.

Nowe dane ujawnione przez Departament Sprawiedliwości liderowi Aontú Peadarowi Tóibínowi pokazują, że 199 osób zostało oskarżonych na podstawie ustawy o handlu ludźmi z 2000 r. i ustawy o handlu ludźmi z 2008 r. Oprócz tego doszło do kolejnych 382 przypadków przestępstw związanych z handlem ludźmi, które były zgłoszone albo pozostają przedmiotem dochodzenia, albo zostały naliczone kary na podstawie innych przepisów. 

Od 2010 r. przed sądy trafiło ponad 1000 przestępstw wykorzystywania seksualnego lub handlu ludźmi – zdecydowana większość z nich dotyczy wykorzystywania seksualnego dzieci, a w Sądzie Rejonowym, skazano zaledwie trzy osoby.  

Reagując na udostępnione mu statystyki, lider Aontú Peadar Tóibín TD powiedział:

– Liczby te podkreślają wady naszego ustawodawstwa – wiemy, że Irlandia została oznaczona, jako kraj drugiego poziomu na liście obserwacyjnej przez Departament Stanu USA w niedawnym raporcie dotyczącym handlu ludźmi. Wiemy, że mamy fenomenalny problem w związku z tym handlem w kraju, a jednak w ciągu ostatniej dekady, tylko trzy osoby zostały skazane w Sądzie Okręgowym. W tym tygodniu w Dáil ostatecznie ratyfikujemy protokół ONZ przeciwko przemytowi migrantów po 21 latach oczekiwania! Chociaż to ustawodawstwo należy przyjąć z zadowoleniem i potrzebujemy ustawodawstwa z większą ilością ostrzy w tej kwestii, istnieją pewne wady w ustawie, a Aontú poparła poprawki do ustawodawstwa mające na celu ułatwienie ludziom zgłaszanie się i zgłaszanie aktów przemytu, bo ustawodawstwo milczy na temat praw migranta. Musimy również zapewnić, aby prawo nie było skierowane przeciwko osobom zaangażowanych w działalność humanitarną, które ratują migrantów. Przemyt i handel ludźmi to nieco inne tematy, ale wzywałbym do pełnej i właściwej debaty w Dáil na temat handlu ludźmi. Powinniśmy dążyć do dalszego wzmocnienia tego ustawodawstwa, aby zapewnić, że ludzie, którzy wykorzystują migrantów, zwłaszcza dzieci do pracy lub seksualnie są skazywane i więzione. Wyobrażam sobie, że powodem, dla którego liczba wyroków skazujących jest tak niska, jest w dużej mierze to, że nasze prawa, nie są wystarczająco silne w kwestii handlu ludźmi lub przemytu osób i mam nadzieję, że ustawa, która jest obecnie przed posłami, przyczyni się do wzmocnienia prawa. Oprócz tego myślę, że musimy zbadać inne możliwe powody – czy osoby, które zostały tu przemycone, boją się zgłosić swoich sprawców z obawy przed oskarżeniem lub deportacją? Ta kwestia nie została poruszona w projekcie ustawy przed Izbą i wygląda na to, że rząd sprzeciwił się poprawce mającej na celu zapewnienie ochrony prawnej dla przemycanych osób, co jest bardzo rozczarowujące.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Aontú

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Inflacja pożera pod
Na święta wydamy j
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська