Irlandczyk szefem Światowej Organizacji Handlu?

Unijny komisarz ds. handlu Irlandczyk Phil Hogan potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o stanowisko szefa Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Na konferencji w Brukseli komisarz Hogan powiedział:

– Rozważam możliwość kandydowania na dyrektora generalnego WTO. Myślę, że trzeba wiele zrobić, aby zreformować organizację, uczynić ją bardziej efektywną i wydajną, ale także rozwiązać wiele ważnych problemów handlowych, które leżą u podstaw społeczności międzynarodowej, i które wynikają obecnie z Covid-19.

Wypowiedź Phila Hogana zarejestrowana została po nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów handlu, a Irlandczyk zaznaczył jednocześnie, że ministrowie zgodzili się, iż z ramienia Unii Europejskiej powinien być wystawiony jeden kandydat, by zwiększyć jego szanse na wybór.

Co ważne, Phil Hogan ma już plan działania, jaki przedstawi podczas prezentowania kandydatur przyszłych szefów WTO, a w tym zawarte będą reformy, jakich wymaga cały system handlu światowego. Hogan chciałby również zreformować samą Organizację Handlu, aby stała się ciałem, które będzie budzić duże zaufanie.

Unijny komisarz na stanowisku we WTO chciałby zmienić światowy model handlu farmaceutykami, ale i wprowadzić odpowiednie taryfy celne, które umożliwią rozwój światowej wymiany towarowej i nie będą już potrzebne dodatkowe umowy międzypaństwowe, których negocjowanie trwa nieraz całymi latami, gdyż muszą być zgodne z przepisami WTO oraz zaaprobowane być przez tę instytucję, co dodatkowo wydłuża okres wprowadzenia ich w życie.

Phil Hogan zajmował wcześniej stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa, a w ubiegłym roku zajął fotel unijnego komisarza ds. handlu.

O nowym szefie WTO dowiemy się we wrześniu tego roku, bo to stanowisko opuści dotychczasowy dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu Brazylijczyk Robert Azevêdo.

Bogdan Feręc

Źr: UE

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish