Irlandczycy walczą z technologią 5G

An Garda Siochána podejrzewa, że dwa maszty telekomunikacyjne technologii 5G, nie spłonęły w wyniku samoistnego zapłonu lub z przyczyn technicznych.

Śledczy z Donegal, którzy prowadzą sprawę płonących wczoraj wieczorem masztów 5G na Long Lane i Dr McGinley Road w Letterkenny, hrabstwo Donegal, podejrzewają, że nie były to przypadki, a świadczą o tym ślady, jakie udało się odnaleźć w pobliżu dwóch 15-metrowych masztów.

Otóż ustalono, że pod masztami, znajdowały się niedopalone kawałki węgla, ale policjanci czekają obecnie na wyniki analiz pobranych próbek gruntu, a w tych laboranci szukają pozostałości materiałów łatwopalnych.

Jak dodaje rzecznik Gardy, śledztwo prowadzone jest w kierunku zniszczenia mienia o znacznej wartości, a maszty, nie były jeszcze w użyciu, natomiast ich uruchomienie miało nastąpić za kilkanaście dni.

W sprawie wypowiedział się też lokalny radny Gerry McMonagle, który mieszka w pobliżu spalonych masztów, a potępił on ten incydent, nazywając „szczeniackim wybrykiem”. Radny McMonagle dodał również, że rozumie obawy mieszkańców Donegal, bo technologia 5G budzi wiele kontrowersji, a władze lokalne czekają wciąż na pełne raporty w sprawie jej ewentualnego wpływu na człowieka, jednak zaznaczył, że nie można postępować w ten sposób, czyli niszcząc cudzą własność. Gerry McMonagle daleki jest też od kolejnej teorii spiskowej, a ta mówi, że technologia 5G ma bezpośredni związek z wybuchem światowej pandemii koronawirusa, bo na tę zależność nie ma najmniejszych nawet dowodów.

Jako przykład radny podaje opinie ekspertów, którzy badali technologię szybkiego przesyłu danych, czyli właśnie 5G, a uznali oni po przeprowadzeniu serii skomplikowanych testów, że technologia 5G, nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Co ważne, testy przeprowadzone były już po wybuchu pandemii, a jest to ważne dla opinii końcowej, bo wirus Covid-19, występuje też w krajach, które nawet nie myślą o wprowadzeniu 5G, nie mówiąc już o jej działaniu. Tak dzieje się m.in. w większości krajów arabskich, w tym w Iranie, gdzie ilość zachorowań koronawirusowych jest ogromna, a masztów telekomunikacyjnych nawet starszych technologii przesyłu danych, znikoma, natomiast technologia 5G w ogóle tam nie istnieje.

Bogdan Feręc

Źr: Donegal Daily

Polska-IE: Udostępnij...
Przez trzy miesiące
Wskaźnik śmierteln
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish