Irlandczycy to euroentuzjaści

W najnowszej ankiecie przeprowadzonej przez Unię Europejską Irlandia najwyżej oceniła swoją obecność w UE i osiągnęła najwyższy wynik w całym bloku.

Co istotne i co może cieszyć zwolenników Unii Europejskiej, na Zielonej Wyspie poparcie dla UE wzrosło w skali ostatniego roku o 1% i jest najwyższe w całej Unii. Spośród 27 państw członkowskich Irlandia jest najbardziej entuzjastycznie nastawiona do obecności w UE, a dobrze przynależność do zjednoczonej Europy ocenia w kraju ponad 70% rodowitych mieszkańców.

Eurobarometr wskazał, że obecnie, pozytywnie perspektywę pobytu w Unii Europejskiej ocenia 71% Irlandczyków, co jest znacznym odstępstwem od średniej unijnej, bo w całym bloku tylko 44% unijnych obywateli ma takie zdanie.

Ponad 50% pozytywnych ocen o Unii Europejskiej dotyczy 18 państw członkowskich, natomiast w 9 z nich nastroje są raczej nieprzychylne, a wynikać to ma z problemów, z jakimi nie może poradzić sobie Bruksela, a i wpływ na ocenę ogólną ma również bierność decyzyjna oraz sam proces podejmowania decyzji. W wielu odpowiedziach przewijał się też wątek nierównego traktowania państw i tworzenia unijnych liderów, co nie powinno mieć miejsca.

Warto tu też przypomnieć, że w czasie, gdy przeprowadzono ankietę dotyczącą Irexitu, 67% osób opowiedziało się za pozostaniem w Unii Europejskiej, natomiast 25% respondentów uznało, że Irlandia powinna opuścić wspólnotę i iść drogą Wielkiej Brytanii. Obecnie procent ten obniżył się do 22.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Skończyło się na
Sankcje dla rosyjski
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська