Irlandczycy przejmą Biały Dom?

Dużo wskazuje na to, iż o ile prezydent elekt Joe Biden złoży przysięgę i zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki, to stosunki z USA z Irlandią, wejdą w całkiem inną fazę i będzie to impuls do rozwoju wyspy.

Wielu irlandzkich polityków podkreśla, że Biden, jako człowiek, którego korzenie sięgają do Ballina w hrabstwie Mayo, gdzie wczoraj świętowano jego wygraną, wesprze Irlandię na arenie międzynarodowej, ale i przyczyni się do rozwoju wymiany handlowej z USA. Irlandia ma również nadzieję, że Joe Biden, jako kolejny prezydent USA, stanie się jej obrońcą, w tym naciskać będzie na Londyn, by ten, przestrzegał wszystkich międzynarodowych traktatów, czyli na irlandzkiej wyspie, granica pozostała otwarta, a Brexit, miał formę łagodną.

To Biden, ale może stać się również tak, iż nie tylko nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, będzie miał głębokie związki z wyspą, bo amerykańskie media zaczęły snuć przypuszczenia, w jaki sposób wyglądać będzie administracja Białego Domu, kiedy Joe Biden, rozpocznie urzędowanie.

Na karuzeli nazwisk pojawiło się to dyrektora generalnego ds. zdrowia Nowego Jorku Michaela Dowlinga, który ma ogromne szanse, aby otrzymać nominację na sekretarza ds. zdrowia USA, co oznacza, iż będzie ministrem tego resortu. Samo nazwisko może nam nic nie mówić, ale w Knockaderry w hrabstwie Limerick już tak, bo właśnie z tego sennego miasteczka, pochodzi Michael Dowling.

Jak wynika z pierwszych ustaleń, Dowling, brany jest pod uwagę, jeżeli mowa o szefie resortu zdrowia w USA, a jeżeli tak by się stało, to oprócz 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych, byłby drugą osobą w Białym Domu, z irlandzkim rodowodem.

Niewielkie miasteczko w hrabstwie Limerick, od wczoraj huczy od plotek i wiele osób spotkało się z siostrą Michaela Dowlinga, z którą rozmawiają o jej bracie, potencjalnym sekretarzu ds. zdrowia USA.

Sam Dowling mówił w niedawnym wywiadzie do gazety Washington Post, że nikt z kręgów Joe Bidena, nie kontaktował się z nim w tej sprawie, ale nie wykluczył, że taka propozycja, nie jest możliwa.

Obecnie musimy zaczekać na potwierdzenie prawidłowości amerykańskich wyborów, zaprzysiężenie Joe Bidena na kolejnego prezydenta USA i oczywiście na przedstawienie przez niego składu gabinetu, co pozwoli nam wiedzieć, ilu Irlandczyków znajdzie się na eksponowanych stanowiskach w amerykańskiej administracji.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
"O zakażeniu decydu
Ekspert wzywa rząd
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian