Irlandczycy otwierają swoje domy dla Ukraińców

Setki Irlandczyków odpowiedziało na apel o przyjęcie do swoich domów uciekających przed wojną Ukraińców, a skala bezinteresownej pomocy jest duża.

Jak ocenia sytuację na Ukrainie wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (United Nations High Commissioner for Refugees), ze swoich domów uciekło ok. 2 miliony ludzi, natomiast milion przesiedliło się w inne rejony Europy. Duża część opuściła kraj i są teraz przede wszystkim w Polsce, ale rozpoczął się również proces migracji do innych państw europejskich, gdzie mieszkają rodziny i znajomi uchodźców.

Irlandzki Czerwony Krzyż poinformował, że ponad 700 osób z całego kraju zadeklarowało, iż może przyjąć pod swój dach ukraińskich uchodźców i proponuje im pokoje lub nieużywane domy. To z kolei oznacza, że już grubo ponad 1000 osób w Irlandii, złożyło deklarację o przyjęciu Ukraińców uciekających przed wojną, co oceniono na wysoki poziom pomocy.

Mieszkania i domy, jakie zgłoszone zostały organizacjom charytatywnym, przekazane będą do puli mieszkaniowej Departamentu ds. Dzieci i on zajmie się rozdysponowaniem lokali.

Irlandzka Rada ds. Uchodźców także deklaruje pomoc, jeżeli Irlandzki Czerwony Krzyż, przytłoczony zostanie wnioskami o przyznanie lokalu uchodźcom, powiedział dyrektor naczelny tej organizacji Nick Henderson.

Na rzecz Irlandzkiego Czerwonego Krzyża, tylko w czasie trwania programu telewizji RTÉ „The Late, Late Show”, udało się zebrać ponad 3 mln €, które przekazane będą na cele związane z ukraińskimi uchodźcami, a w ujęciu ogólnym Irlandzki Czerwony Krzyż zebrał już na uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją ponad 9 mln €.

*

Może to nie czas i nie pora, ale gdyby rozpatrywać kwestię udzielania schronienia uchodźcom w ramach kryzysu mieszkaniowego w Irlandii, to maluje się tu nieciekawy obraz, bo szybciej pomocy mieszkaniowej doczekają się osoby z zewnątrz, niż krajanie. Zastanawiające.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia oceni kwest
Szpicle GRU i SWR in
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська