Irlandczycy mieszkają w zbyt dużych domach

Z najnowszego raportu Eurostatu wynika, że aż 7 na 10 osób w Irlandii, mieszka w większym domu, niż wynika to z potrzeb gospodarstwa domowego.

To znacznie więcej niż średnia unijna, bo ta wynosi 32,7%, natomiast w Irlandii, wskaźnik jest na poziomie 69,6%. To jeden z najwyższych wyników w całej Europie, a Zieloną Wyspę wyprzedza jedynie Malta i Cypr, które w 2019 roku, miały wskaźniki najwyższe w całej Unii Europejskiej. Eurostat uznał więc, że większość irlandzkich gospodarstw domowych, ma dwukrotnie więcej pokoi, niż wynika to z potrzeb.

Rzecznik Eurostatu powiedział:

– Klasyczną przyczyną niedostatecznego zakwaterowania są osoby starsze lub pary pozostające w domu po tym, jak ich dzieci dorosły i wyjechały, podczas gdy rozpad rodziny, również może skutkować niedostatecznym zajmowaniem powierzchni.

Statystycznie rzecz ujmując, w Irlandii, na jedną osobę przypada 2,1 pokoju, natomiast średnia unijna to 1,6 pokoju na osobę. Wynika to z faktu, iż wcześniej, irlandzkie rodziny zwyczajowo były wielodzietne, a po opuszczeniu domu przez dzieci, ich rodzice, pozostają z niepotrzebnymi już izbami mieszkalnymi.

Idąc nieco dalej, więc przyglądając się grupie osób starszych, wynik badania jest jeszcze ciekawszy, bo w tym przypadku 92% osób, mieszka w domach, które są za duże dla ich aktualnych potrzeb. Eurostat uznał też, co ma wynikać z badań, że tylko 3,2% irlandzkiej populacji, mieszka teraz w przeludnionych domach lub mieszkaniach. Dane dotyczą roku 2019, a w porównaniu z danymi z lat wcześniejszych, stwierdzono, że ilość podniosła się z 2,7 w roku 2018.

To z kolei bardzo dobry wyniki, gdyż średnia unijna, która dotyczy, przeludnienia gospodarstw domowych, wynosi 17,2%.

Bogdan Feręc

Źr: Eurostat

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Poproszony o przejś
W Irlandii powstanie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian