Irlandczycy mają pretensje o ukraińskie flagi

Dla wielu Irlandczyków Wielkanoc nierozerwalnie łączy się z ich historią, zarówno tą dotykającą powstania wielkanocnego, jak i podpisania porozumienia kończącego 30-letni konflikt na wyspie.

Dlatego całkiem spora grupa osób wyrażała swoje niezadowolenie, przede wszystkim w mediach społecznościowych, ale też informowano o tym irlandzką prasę, że w taki dzień, na stołecznych ulicach powiewają ukraińskie flagi, zamiast trójkolorowych symboli Irlandii.

Wyrazicielem oburzenia w mediach krajowych stał się działacz republikański, radca prawny i kryminolog z Dublina Malachy Steenson, który kwestionował, dlaczego ukraińskie flagi są tak widoczne na O’Connell St., a nie zawieszono tylko irlandzkich wzdłuż centralnej ulicy Irlandii podczas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Pan Steenson powiedział:

– Wielkanocny Tydzień to być może najważniejszy tydzień w kalendarzu chrześcijańskim, w którym wspomina się i upamiętnia zdradę, ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Chrystusa. Dla irlandzkich republikanów ma to znacznie większe znaczenie, ponieważ pamiętamy Powstanie Wielkanocne i narodziny Republiki. Przywódcy 1916 roku wybrali Tydzień Wielkanocny, aby rozpocząć swoją próbę wyzwolenia Irlandii z kajdan brytyjskiego imperializmu. Wierzyli, że tak jak Chrystus, ich krew zostanie przelana i z tej krwi powstanie Nowa Republika. Mieli rację i Republika trwała do jej zdrady w 1922 roku. Narodziny narodu są ważnym wydarzeniem w każdym kraju i są obchodzone poprzez różne wydarzenia, w tym parady i wywieszanie flagi narodowej w miejscach publicznych. To czas, w którym mieszkańcy dawnych kolonii wyrażają dumę ze swojego kraju i suwerenności. Spacerując ulicą O’Connell Street w Dublinie trudno uwierzyć, że nieco ponad sto lat temu na tej ulicy miało miejsce powstanie. Nie było trójkolorowych flag (jedna powiewała na GPO), wszystkie maszty flagowe Rady Miasta Dublina były ozdobione flagą Ukrainy, podobnie jak maszty flagowe po obu stronach Liffey. Rada Miasta Dublina regularnie wywiesza flagi w związku z ostatnim wydarzeniem sygnalizującym cnotę obudzenia. Podobnie ci, którzy noszą symbol wschodu The Ester Lily są demonizowani i ścigani za ich sprzedaż, porównaj to do stosowania symbolu maku, gdzie obowiązkowe jest noszenie go w listopadzie w brytyjskich programach telewizyjnych i jest noszone na ulicach Irlandii, a co wydaje się być wspierane i zachętą ze strony państwa. Dlaczego Irlandczycy na to pozwalają, dlaczego mają kompleks niższości i boją się zademonstrować poczucie dumy narodowej? Wydaje mi się teraz, że establishment za przyzwoleniem ogółu społeczeństwa gardzi wszystkim, co ma związek z irlandzkim nacjonalizmem i byciem Irlandczykiem. Mężczyźni i kobiety z 1916 roku, w tym moi dziadkowie, pozostaliby w łóżkach w ten Wielkanocny Poniedziałek, gdyby wiedzieli, w jakim stanie będzie kraj w 2022 roku. Czy rzeczywiście za to ginęli powstańcy?

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal/media społecznościowe

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>