Irish Water znosi zakaz podlewania ogrodów

Narodowy dostawca wody poinformował, że dzisiaj o godzinie 17:00 zniesiony zostaje zakaz podlewania ogrodów wodą wodociągową i używania jej do celów innych niż spożywcze oraz higieniczne.

Decyzja Irish Water związana jest z ostatnimi intensywnymi opadami deszczu, które na tyle poprawiły sytuację hydrologiczną kraju, iż ten środek jej oszczędzania, okazuje się już niepotrzebny. Początkowo zakaz obowiązywać miał od 9 czerwca do 21 lipca, jednak Irish Water uznało, iż można zdjąć ograniczenie nieco wcześniej.

Decyzja zapadła na wspólnym spotkaniu Irish Water, Met Éireann, OPW i EPA, a te służby postanowiły, po analizie danych o poziomach wód śródlądowych, że zakaz używania wody z wodociągów, nie jest obecnie niezbędny, by chronić zasoby wody pitnej. Na spotkaniu dosyć dużo do powiedzenia miały osoby reprezentujące Met Éireann, a te przedstawiły prognozy długoterminowe. Właśnie z prognoz wynika, że na najbliższe dni, a nawet tygodnie, nie przewiduje się na tyle upalnej i bezdeszczowej pogody, by zagroziło to stanom wód.

Wcześniej w niektórych polskojęzycznych mediach w Irlandii, pojawiła się informacja, że wkrótce doczekamy się ponownie gorących, czy wręcz upalnych dni, jednak Met Éireann nie jest o tym przekonane, więc rekomendacja irlandzkiej służby meteorologicznej, by zakaz podlewania ogrodów, został zniesiony.

Aktualnie tylko do 17 punktów poboru wody pitnej stosuje się określenie pozostawania w stanie suszy, natomiast 61 z ponad 900 uznano za zagrożone suszą. Miesiąc wcześniej, czyli w chwili wydawania postanowienia o zakazie użytkowania wody do celów innych niż spożywcze i higieniczne, 27 punktów poboru wody, określał status suszy.

Irish Water zaznacza jednak, że o ile widać tendencję spadkową rejonów objętych suszą, to poziom wód powierzchniowych nadal jest monitorowany, a w przypadku pogorszenia się sytuacji hydrologicznej, ograniczenia mogą pojawić się ponownie. Narodowy dostawca wody apeluje także, o stałe oszczędzanie wody.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij...
Chcą odwołania min
AKCJA NA MEDAL - PIE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish