IRA szuka dostawców broni

Wywiad Wielkiej Brytanii ustalił, że Nowa IRA, może przygotowywać się do akcji zbrojnych, a świadczą o tym działania tej grupy.

Dowody zebrane przez MI5 i jednego z jej agentów Denisa McFaddena świadczą, że Nowa Irlandzka Armia Republikańska (IRA), znalazła już dojścia do islamskich grup terrorystycznych, w tym zawarła sojusz z Hezbollahem. W opracowaniu o stanie zagrożenia ze strony grup dysydenckich działających na terenie Irlandii Północnej, dodaje się, że poprzez nawiązanie kontaktów z radykalnymi grupami z Bliskiego Wschodu, Nowa IRA zyskała dostawców broni, a to może być wstępem do powrotu do czasów, kiedy podkładanie bomb i strzelaniny na ulicach irlandzkiej wyspy, były na porządku dziennym.

Bojówki Hezbollahu

Dane z działań wywiadowczych pojawiły się niedawno, bo w ubiegłym miesiącu, ale dopiero teraz zdecydowano się na ujawnienie ich opinii publicznej.

Służby wywiadowcze, ale też dbające o bezpieczeństwo mieszkańców Irlandii Północnej oraz Republiki Irlandii nabrały teraz przekonania, że Nowa IRA, potencjalnie zbroi się na pełną skalę i z Bliskiego Wschodu, może otrzymać zarówno pistolety oraz karabiny szturmowe, ale też moździerze, granaty i materiały wybuchowe.

Służby bezpieczeństwa obu krajów podkreślają, iż do tej pory, a stale prowadzą monitoring okolic granicznych, nie udało się odnaleźć składów broni, która mogłaby pochodzić z Bliskiego Wschodu, a i nie ma doniesień, by podjęto próby przemytu broni pochodzącej m.in. od Hezbollahu, czy innych organizacji o zabarwieniu terrorystycznym.

Co istotne, sam import broni, może stać się przyczynkiem do głębszej współpracy Nowej IRA z organizacjami terrorystycznymi i radykałami z Bliskiego Wschodu, a to nastręczać będzie znacznie więcej problemów, bo drogą, jaką na wyspę trafiać będzie broń, mogą trafić również terroryści, co właściwie otworzy im drzwi do Europy.

MI5, wywiad Republiki Irlandii oraz współpracujące z nimi PSNI, oraz Garda, zapowiedziały wzmożenie działań prewencyjnych.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Rośnie koronawiruso
Coraz więcej obaw m