Internetowa cenzura zbliża się do Irlandii

Wicepremier Leo Varadkar poinformował, iż rząd rozpoczął działania, które mają na celu uregulowanie treści, jakie pojawiają się w przestrzeni internetowej.

Wg Varadkara, wolność słowa, głównie ta w sieci, wielokrotnie jest przekraczana, co prowadzi do wniosku, że należy się tym zająć. Wkrótce przedstawiona zostanie propozycja, o powołanie komisarza ds. bezpieczeństwa internetowego, a ten, otrzyma uprawnienia, które zezwalać będą na wydanie nakazu usunięcia treści, jeżeli naruszą zasady określone w ustawie o wolności wypowiedzi i innych ustawach.

Leo Varadkar jest przekonany, iż Internet, to bardzo ważne i pomocne narzędzie w naszym życiu, a i pomaga w utrzymywaniu kontaktów społecznych, jednak nie może być źródłem fałszywych danych, dezinformacji oraz miejscem do tworzenia teorii spiskowych. Wicepremier dodał, że wolność słowa, też ma swoje ograniczenia, o ile szkodzi innym.

W ostatnim czasie wiele informacji było pozbawionych jakichkolwiek podstaw, kontynuował Varadkar, ale zdarzało się, że można było je określić, jako zniesławiające, co prowadziło do budowania wysokiego napięcia oraz źle wpływało na niektórych członków społeczeństwa. Duża ilość wpisów na forach dyskusyjnych szkodziła pracy rządu, ale też instytucjom państwowym oraz ludziom, którzy w okresie pandemii, próbowali opanować sytuację, a i tak, działali w stanie podwyższonego napięcia oraz wzmożonego wysiłku. Do takich sytuacji nie powinno dochodzić w przyszłości, więc potrzebna jest instytucja, która w sposób bezpośredni, zajmie się kontaktem z wydawcami oraz właścicielami mediów społecznościowych, którym będzie mogła zalecić albo nakazać, usunięcie treści lub komentarzy. Z całą pewnością na tym nie będzie się kończyć praca komisarza ds. bezpieczeństwa internetowego, gdyż urząd może otrzymać również uprawnienia do wszczynania śledztw i kierowania w niektórych przypadkach wniosków o rozpatrzenie spornych kwestii przez sądy.

Wicepremier Varadkar powiedział, że w tej sprawie współpracuje już z minister sprawiedliwości Helen McEntee, która miałaby zapewnić wsparcie rządowi w sprawie kryminalizacji pewnych naruszeń prawa, dotyczących wolności wypowiedzi, ale również w zakresie udostępniania wizerunku, zdjęć intymnych oraz w zakresie bezpieczeństwa osób, w tym publicznych.

Po wstępnym przyjęciu nowych przepisów przez rząd, a także nakreśleniu zasad, prace przeniosą się do parlamentu, dodał wicepremier Varadkar i posłowie oraz senatorowie, będą mogli wprowadzić swoje poprawki do proponowanej ustawy.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Zakłady mięsne są
Premier i ministrowi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian