Instytucje państwowe, nie będą już kupować samochodów spalinowych

Minister Stanu ds. Zamówień (Publicznych) Ossian Smyth poinformował, iż wkrótce wydane będzie postanowienie o zmiennie zasad kupowania przez instytucje państwowe pojazdów mechanicznych.

Z informacji przekazanej przez ministra wynika natomiast, że zmieniony będzie termin, po którym, żadna instytucja rządowa i finansowana ze środków publicznych, nie będzie mogła kupować samochodów napędzanych silnikami spalinowymi. Wcześniej zasady określone w przepisach mówiły, że takie regulacje wejdą w życie w 2025 roku, jednak uznano, iż problemem będzie osiągnięcie celów klimatycznych, o ile nie zmieni się niektórych zasad. Poprzez wcześniejsze wprowadzenie ograniczeń, bo stanie się to już w 2023 roku, wskaże się też, jako zachętę ze strony rządu, by społeczeństwo przechodziło na samochody napędzane elektrycznie.

Obecnie sektor państwowy, zintensyfikował zakupy pojazdów elektrycznych i flota pojazdów tzw. ekologicznych, stale się zwiększa, chociaż nie można mówić, aby odbywało się to bezproblemowo. Ostatnie braki chipów sterujących na rynku samochodowym, mocno ograniczyły produkcję pojazdów na całym świecie, więc również elektrycznych, a te, docierają do odbiorców z dużym opóźnieniem. W sektorze motoryzacyjnym mówi się również, co podkreślają eksperci tego rynku, że tylko w tym roku, fabryki samochodów, nie będą mogły dostarczyć ponad 8 milionów aut. To z kolei zaburzy funkcjonowanie całego rynku samochodowego i opóźni realizację celów wymiany floty pojazdów na elektryczne.

Ilość samochodów elektrycznych, które kupowane są przez sektor publiczny, zwiększyła się w Irlandii z 3 do 32 procent w pierwszym półroczu 2021 roku, a we wrześniu ub. roku, wszystkie pojazdy dla tego sektora, jakie zakupiono ze środków publicznych, były samochodami elektrycznymi. Minister Ossian Smyth nalega również na głębsze zmiany w systemie zakupowym dla sektora publicznego i zaproponował, aby w 2023 roku, wycofać z floty pojazdów publicznych, wszystkie samochody transportowe o niskiej ładowności, a napędzane silnikami spalinowymi.  

Wg ministra Smytha, sektor publiczny, powinien dawać przykład społeczeństwu i być motorem napędzającym koniunkturę, sprzedaży w tym segmencie aut.

Mówi się również w Departamencie ds. Zamówień (Publicznych), iż mogą zmienić się też dalekosiężne plany przechodzenia na transport elektryczny, bo raczej wcześniej niż w 2030 roku, sektor publiczny, nie będzie mógł kupować innych niż elektryczne pojazdów, niezależnie czy będą to samochody osobowe, transportowe, czy do masowego przewozu osób. To może oznaczać prawdziwą rewolucję w Irlandii, bo cały autobusowy transport publiczny, doczeka się zmiany floty na elektryczną.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zasiłek na dzieci p
Koniec pomocy – pr
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська