Infolinia o certyfikatach podróży przytłoczona ilością połączeń

Infolinia ds. cyfrowych certyfikatów podróży doczekała się swoich sądnych dni i jest na tyle obciążona, że odbiera zaledwie 7% połączeń.

W związku z tym 93% prób połączenia się z infolinią i uzyskania odpowiedzi jest nieskuteczna, co potwierdzili premier Micheál Martin i wicepremier Leo Varadkar. Europejska infolinia ds. certyfikatów podróży, bo pod skrzydłami UE działa centrum informacyjne w tym zakresie, nie radzi sobie z ilością zapytań, a nie planuje się obecnie, aby zwiększyć ilość agentów udzielających odpowiedzi.

Na obronę Irlandii można dodać, że tak dzieje się w każdym z państw unijnych, więc Zielona Wyspa, nie jest w tym zakresie ewenementem.

Premier Martin zwrócił się do społeczeństwa, aby racjonalnie podchodziło do prób uzyskania informacji o podróżach międzynarodowych i uzyskaniu certyfikatu, bo wyjeżdżający np. we wrześniu, o przepisy i zasady mogą dowiedzieć się końcówce sierpnia.

Leo Varadkar wezwał mieszkańców Irlandii, by dzwonili na infolinię, ale wyłącznie w spawach istotnych i przygotowali sobie zestaw pytań, jakie chcą zadać urzędnikom. Zdarza się, że te same osoby, łączą się z infolinią po kilka razy, zadając pojedyncze, ale kolejne pytanie.

W dwa dni infolinia ds. certyfikatów podróży otrzymała ponad 40 000 połączeń, a tylko we wtorek, było ich prawie 34 000. Nie oznacza to jednak, że tyle osób uzyskało odpowiedzi, bo ogółem doczekało się tego 2826 osób, z czego 1160 w poniedziałek.

Zastępca sekretarza generalnego w Departamencie Premiera Liz Canavan powiedziała, że rząd, nie spodziewał się, tak dużego zapotrzebowania na informacje. Pani Canavan zaznaczyła, że wiele połączeń nie jest tymi, które spodziewano się odbierać, czyli dotyczą podróży, ale w odległym czasie. Z tego jednak powinno się zrezygnować, bo nie wiadomo, jak wyglądać będą wytyczne dotyczące podróżowania za 30 dni. Z infolinią powinny kontaktować się osoby, które na urlop lub inny wyjazd zagraniczny udają się w najbliższych dniach (10 dniach), a to pozwoli na szerszy dostęp do informacji.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of the Taoiseach

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Restauracyjne kontro
Unia nie chce renego