Inflacja wzrośnie do 9%. Potrzebna jest nowelizacja budżetu

Wysoka inflacja za luty pokazała, że zaistniała potrzeba reakcji rządu, ale ta musi być znacznie głębsza niż działania proponowane do tej pory, co oznacza nowelizację budżetu.

Jak przekonują ekonomiści, wzrost cen o 5,6% w poprzednim miesiącu, jest wyraźnym sygnałem dla gabinetu, iż musi reagować w sposób nadzwyczajny, więc znowelizować budżet. Ekonomista KBC Bank Austin Hughes potwierdza też opinię Central Statistics Office i uważa, że inflacja za marzec będzie jeszcze wyższa, a wzrostów cen możemy spodziewać się także w kwietniu.

Największy wpływ na rosnącą w kraju inflację będą miały wg Hughesa ceny energii elektrycznej i innych nośników energii, a nawet dopłata do prądu, która ma wynieść 200 €, nie zniweluje w stopniu istotnym wzrostu kosztów. Do tego dojdzie wzrost cen na usługi transportowe, ale też inne usługi i towary, bez wyłączenia konsumpcyjnych.

Wiosna i lato nie będą więc tymi, jakich zazwyczaj można się spodziewać, kontynuował specjalista KBC Bank, bo nie będzie w tym roku typowych obniżek cen na nośniki energii, które obserwowane są zazwyczaj w tym okresie.

W związku z tym zaistniała potrzeba stworzenia tzw. minibudżetu, co pomoże w utrzymaniu finansów państwa na odpowiednim poziomie, ale i wspierać będzie mieszkańców kraju. Austin Hughes dodał, że można to zrobić poprzez powiązanie ulg podatkowych ze wzrostem inflacji, więc będą one wyższe, jeżeli inflacja będzie wciąż wzrastać. Należy też ograniczyć zainteresowanie konsumentów paliwami, bo zmniejszony popyt, może przełożyć się na zahamowanie wzrostu cen.

Swoje ciemne wizje snuł natomiast główny ekonomista AIB Oliver Mangan, który jest przekonany, że z wysokimi cenami, podwyżkami i inflacją na poziomie wysokim, borykać się będziemy w tym i przyszłym roku. Specjalista jest też przekonany, że wkrótce, pojawią się stopy inflacyjne na poziomie 8, a nawet 9 procent, co jeszcze bardziej obciąży budżety gospodarstw domowych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>